Burun Ameliyatı İçin Uygun Aday Mısınız?

Aynaya her baktığınızda burnunuzun yüzünüz ile uyumlu olmadığını görüp mutsuz oluyorsanız, burun ameliyatı için uygun aday olabilir misiniz? Rinoplasti yani burun estetiği için en önemli detayın neler olduğunu biliyor musunuz? Estetiğe karar verdiğinizde operasyonu gerçekleştirecek cerrahı seçerken hangi kriterlere önem vermelisiniz? Rinoplastiyle ilgili bu ve diğer merak ettiğiniz tüm soruları aşağıda açıklayalım.

Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

Burunla ilgili sıkıntılar doğuştan olabildiği gibi kazalar ve bazı travmalara bağlı olarak da gerçekleşebiliyor. Sebebi ne olursa olsun burun ile ilgili aksaklıklar insanı fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Uyumsuz ve şekil olarak bozuk bir burun, kişinin özgüvenini aşağıya çekebilir. Oysa yüzle uyumlu ve güzel bir burun kişinin özgüvenini artırır.

Bu tür operasyonlar sadece şekil bozukluğundan dolayı yapılmaz. Burun eğriliği yüzünden nefes almakta zorlanan kişiler burun ameliyatı için uygun aday olabilirler. Bu kişiler estetik operasyon geçirdikten sonra rahat nefes alabilmektedirler. Bazı kişiler ise sadece estetik kaygılardan ötürü bu operasyona yönelmektedir.

Burun Ameliyatı İçin Şartlar

Burun estetiğini kadın veya erkek herkes yaptırabilir. Önemli olan konu ise bireyin yaşı ile burnunda bulunan sıkıntının biçimidir. Rinoplasti için önerilen yaşlar en az 17 olmalıdır. Bu yaş sınırından önce yapılacak estetik burun gelişime zarar verecektir. Çünkü burnun kemik büyümesi ve gelişimi halen devam etmektedir.

Fakat 17 yaşından küçük bir kişide nefes almada ciddi problemler yaşanıyorsa, bazı geçici çözümler uygulanır. Bu tür hastalarda nefesi kolaylaştırma adına operasyon yapılır.

Yüz ile burun arasında belli bir oranın olması gerekmektedir. Bu oran olması gerektiği gibi değilse, estetik sıkıntılar olacaktır. Burun ameliyatı için uygun aday olmaya neden olan estetik sıkıntılar;

·       Burnun eğri olması,

·       Burun bölgesinde oluşan şişlik,

·       Burun ucunda genişlik,

·       Burun deliklerinin aşırı büyük olması,

·       Burun deliklerinin aşırı dar olması,

·       Burundaki kemerler,

·       Burun ucunda sarkma, sivrilik, düşme olarak sıralanabilir.

Bu tür sıkıntılarınız varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Doktorla yapacağınız ön görüşme ile sıkıntılarınız tespit edilip çözümler üretilir. Bu noktada istedikleriniz ve beklentileriniz dinlenerek çözüm planı oluşturulmalıdır. Ayrıca kişiye burnunun yeni hali ile ilgili simülasyon gösterimi yapılmalıdır.

 

Burun Ameliyatı Olacaklara Tavsiyeler

Bu tür operasyonlarda en önemli detaylardan birisi, doktor ve hastanın doğru iletişim kurmasıdır. Başarılı bir estetik ameliyat için doktora ne isteyip ne istemediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Ayrıca rinoplasti limitleri olan bir operasyondur. Burnunuza, burun dokuları kullanılarak yeni şekil verilmektedir. Estetik operasyonun başarısını;

·       Sağlık durumunuz,

·       Dokularınızın kalitesi,

·       Beslenme şekliniz,

·       Sigara kullanmanız,

·       Operasyondan beklentinizin kabul edilebilir bir sınırda olması,

·       Doktorun cerrahi becerisi ve deneyimi etkileyecektir.

Başarılı bir rinoplasti operasyonuyla güzel bir buruna kavuşacaksınız. Özgüveniniz artacaktır. Fakat hayalinizdeki burna kavuşmanız sizi toplumda ayrıcalıklı kılmayacaktır. Ayrıca toplumsal statünüzde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu sebeple estetik operasyon istemenizin nedenlerini iyice analiz etmeniz gerekmektedir. İhtiyaç ve beklentilerinizi net bir biçimde belirlerseniz, hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Estetik operasyondan bir mucize beklemeyip, burnunuzun yüzünüze uyumlu bir şekilde olması gerçekliğine sahip olmanız gerekir. Bu düşünce yapısındaysanız, bu estetik operasyonu yaptırmalısınız. Beklentilerinizin gerçekliği, sağlıklı bir beden ve psikolojik açıdan olumlu tavrınız burun ameliyatı için uygun aday olduğunuzu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir