Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

Bireylerin yüz bölgesine uyumlu olacak şekilde yapılan ve asıl amacı; burnun fonksiyonel işlevlerini yerine getirip, yeniden şekillenmesi olan burun estetiği sonrasında bazı süreçlere dikkat edilmelidir.

Burun bölgesine şekil verilirken burun iç kısmındaki kıkırdak ve kemiklere de müdahale edilmektedir. Bu sayede solunum sorunları da ortadan kalkmaktadır. Gözlük kullanımına gelindiğinde ise, yeni işlem görmüş bir burun için sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü gözlüğün burun üzerinden uygulayacağı ağırlık, burnun yeni şeklini almasına engel olabilir. Haliyle gözlük kullanan hastaların iyileşme döneminde hiçbir şekilde gözlük kullanmaması gerekecektir. Sonuç olarak hastaların talep ettiği burun yapısına ulaşması için doktorun önerileri dışına çıkmaması önemlidir.

Gözlük Kullanan Hastalarda Burun Estetiği Uygulaması

Burun estetiği öncesinde gözlük kullanımının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat işlem sonrası burun yapısının kendini toparlaması için belirli bir süre gözlük kullanımı yasaklanacaktır. Gözlük kullanması zorunlu olan bireylerin bu dönemde lens kullanması gerekir. Başarıyla uygulanan burun estetiği operasyonundan sonra iyileşme süreci 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.

Her hastada gözlük kullanımı ile ilgili süreç farklı olabilir. Genelde operasyondan sonraki 1. ay itibariyle gözlük kullanılmaya devam edilebilir. Fakat ilk 30 günlük süreçte mutlaka lens kullanılmalıdır. Doktor ve hastanın işbirliği ile amacına ulaşan burun estetiği sonrasında yaşanabilecek komplikasyonların önlenmesi için bu durum önemlidir.

Burun Estetiğinden Sonra Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalı?

Burun estetiğinden sonra birtakım hafif sızı veya ağrılar yaşanabilir. Ayrıca şişlik ve morlukları engellemek için başın sürekli yukarıda tutulması ve göz bölgesine soğuk kompres uygulanması gerekir. Operasyon sonrası gözlük kullanımı gerekiyorsa bu durumda 3. günün ardından lens kullanımına geçilebilir. Çünkü burun bölgesine bırakılan tamponlar 2. veya 3. gün itibariyle çıkarılacaktır. Erken dönemde göz çevresindeki morluklar birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolmakla beraber lens kullanan bireylerde bu dönemin sona ermesi beklenmelidir. Yani göz çevresindeki şişlik ve morarmanın ardından lens kullanılabilir. Bilinmesi gereken en önemli durum, bu dönemde hiçbir şekilde gözlük kullanımına gidilmemesidir.

Pansuman sonrası burundaki alçının çıkarılması durumunda bazı hastalar gözlük kullanmaya yönelebilir. Ancak bu işlem de kesinlikle yanlıştır. Sadece doktorun uygun görmesi halinde ve 1. ay itibariyle gözlük takmaya başlayabilen hastaların mutlaka hafif çerçeveli gözlük kullanması gerekir.