Burun Estetiğinde Yüz Uyumu

Burun estetiğinde yüz uyumunun belirlenmesinde bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Yani kişiye uygun burun şekli seçilirken orantı ve simetri ile beraber yüz tipi de dikkate alınmalıdır. Yüz tipi cinsiyet, yaş, yüz şekli ve kişiliğe göre değişiklik gösterirken; uygun burun şekline cerrah – hasta ikilisi arasında ortak  karar verir. Her ne kadar toplumda kabul gören estetik yargılar bulunsa da yapılacak ön inceleme sonrasında burun estetiğinde yüz uyumunun ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Ayrıca burun estetiği operasyonundaki amaç, yüzün diğer organlarıyla uyum içinde olmasını sağlamaktır. Ortaya çıkarılan yeni burun yapısı sadece burun bölgesiyle değil alt çene ucu, elmacık kemikleri, alın ve gıdı ile uyumlu olmak zorundadır.

Yüz Tipine En Uygun Burun Şekline Nasıl Karar Verilir?

Burun yüzün tam ortasında bulunması sebebiyle hem erkeklerde hem de kadınlarda estetik olarak güzellik ölçütü kabul edilmektedir. Bireylerin yüz şekli ve burun tipi incelenerek en uygun burun şeklinde karar verilmektedir. Bu süreçte birçok oran, ölçü ve açı belirlenirken aşağıdaki kriterlere göre detaylı incelemeler yapılmaktadır;

  • Burun deliklerinin şekli ve boyutu
  • Burun taban genişliği
  • Burun – alın açısı
  • Burun – dudak açısı
  • Burun ucu ile burun sırtı arasındaki oran
  • Burun uzunluğu
  • Burun ucu yüksekliği

Yüz ve burun arasındaki estetik uyumun yakalanması için bu kriterler fazlasıyla önemlidir.

Hangi Yüz Tipine Hangi Burun Şekli?

Yüz tipinize uygun burun şekli seçilirken burun boyutunun korunmasına özen gösterilmektedir. Eğer burun küçültme estetiği yaptırılacaksa, karakteristik burun şekli de korunmalıdır. Ayrıca burun estetiğinde cinsiyet kriteri de önemli bir yere sahiptir. Çünkü kadın ve erkeklerin burun şekli birbirinden farklı olmakla beraber dudak ile burun arasındaki mesafe, kulakların duruşu, göz – kaş yapısı ile çene yapısı gibi kişisel özellikler tüm detaylarıyla ele alınmaktadır.

Çene kısmı dar, alın kısmı geniş yüz yapısına sahip olan kişilerde burun uç kısmı küçük olmalıdır. Alt yüz kısmı uzun olan bireylerde ise küçük burun planlaması yapılmaz. Bu ve buna benzer örnekler çoğaltılabilirken yuvarlak veya geniş yüz şekline sahip olan bireylerde ise geniş bir burun tipi önerilebilir.