Burun Tıkanıklığında Rinoplastinin Yeri

Burnun kuru olması ya da burnun dışarıdan hava almaması durumuna burun tıkanıklığı denir. Bu rahatsızlığa grip enfeksiyonu neden olabileceği gibi alerji, yaz nezlesi veya sinüzit de neden olabilir. Bu rahatsızlık, burun geçişinin tamamen veya kısmen tıkalı olduğu hissidir.

Bu tıkanıklık bazen postnazal akıntı ve kişinin boğazını tıkayan mukus dahil olmak üzere birçok faktörden kaynaklanabilir. Burna giren havayı filtrelemeyi sağlayan konkalar ve septum deviasyonu yani burundaki kıkırdak ve kemiğin eğriliği gibi burun şekil bozuklukları da burun tıkanıklığına sebep olabilir. Dolayısıyla bu tıkanıklık yüzünden kişi rahatlıkla nefes alıp veremez. Bu gibi durumlarda rinoplasti yöntemine başvurabilirsiniz. Rinoplasti işlemi sayesinde bazı durumlarda burun deliklerinin dış boyutu küçültülür ve iç boşluk genişletilir. Bu da hastanın rahat nefes almasını sağlar.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti hem yumuşak doku değişiklikleri hem de kıkırdak çerçevesinin rekonstrüksiyonunu kullanarak burnun boyutunu ve şeklini yeniden düzenleyen cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür genellikle burun tıkanıklığı gibi hafif vakalardan, eğri burun sorununa kadar her türlü işlemi kapsar.

Mevcut burun şeklinden memnun olmayan kişiler için bu işlem uygulanır. Büyük olan burun küçültülür, eğri olan kemik alınır ya da törpülenmesi yapılır. Ayrıca burunla alakalı tüm sağlık sorunları rinoplasti ile çözülebilir. Bundan dolayı bu işlem günümüzde oldukça fazla tercih edilen popüler yöntemlerden biridir. Özellikle işlemin kalıcılığının uzun olması ve çoğunlukla olumlu sonuçlara ulaşılması hastaları bu işleme yöneltmektedir. Mevcut burun şeklinden memnun olmayanlar ya da sağlık sorunu yaşayanlar rinoplasti ile istedikleri sonuca ulaşırlar.

Burun Şekil Bozuklukları ve Rinoplasti

Rinoplasti, ilaç ya da burun spreyi gibi tıkanıklığı hafifleten tedaviler yerine daha kalıcı çözümler arayan kişilerin tercihi bir müdahaledir. Burun tıkanıklığında rinoplastinin yeri oldukça önemlidir. Rinoplasti, burun deliklerinizin genişliğini ve uzunluğunu azaltarak cerrahi olarak küçültür, onlara daha düz bir profil verir ve orijinal konumlarını geri getirir.

Burun şekil bozuklukları, burun tahrişinin ana nedenlerinden biridir ve burnun tıkanmasına sebebiyet verir. Tıkanıklığın en yaygın şekli bazen tek bazen de iki kanalın tıkanması ve bunun sonucu olarak nefes alıp vermede güçlük yaşanmasıdır.

Bazı tıkanıklıklar alerjik rinit, üst solunum yolu enfeksiyonu, kronik sinüzit gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Bu tür nedenlerde genellikle tıkanıklık geçicidir ve ilaç veya takviye ile sorun çözülebilir. Fakat sorun şekil bozukluğundan kaynaklı gerçekleşiyorsa cerrahi müdahale yani rinoplasti yöntemini uygulamak sorunun kökten çözülmesini sağlayacaktır. 

Sonuç olarak eğer burun tıkanıklığı yaşıyorsanız öncelikle bunun sebebini belirlemelisiniz. Doğru tanı ve tedavi ile burun tıkanıklığı sorununuzu kalıcı olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece işlem sonrası, herhangi bir tıkanıklık yaşamazsınız. Eğer siz de burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bunun nedeni burnunuzdaki şekil bozuklukları olabilir. Bu durumda uzman doktor kontrolünde rinoplasti yaptırarak nefes alıp verişlerinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Cerrahi müdahalelerden çekinenler için altını çizmeliyiz ki doğru tedavi yöntemleri ile herhangi bir sorunla karşılaşmadan mevcut rahatsızlığınızı kökünden çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir