Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Rinoplasti ameliyatı günümüzde en yaygın yapılan ameliyatlardandır. Bu bağlamda rinoplasti ameliyatı sonrası bakım iyileşme süreci açısından son derece önem arz ediyor. Ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine uymak ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığında derhal doktora baş vurmak gerekiyor.

Diğer taraftan burun ameliyatı sonrasında burun bölgesinden sızıntı şeklinde akıntıların gelmesi normal görülebilir. Bunu durdurmak için uygulayacağınız tamponu daha yumuşak bir şekilde uygulamak gerekiyor. Yine doktor önermediği sürece burun akıntılarını sümkürme yaparak temizlemek tehlikeli olabiliyor. Burun temizliği için de doktorlar tarafından bazı spreyler verilebiliyor. Bu spreyler kullanılarak temizlik yapılabilir. Yine merhemler kullanılarak burun deliklerinde biriken salgılar yumuşatılarak temizlenebilir.

Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı

Burun estetiği çerçevesinde rinoplasti ameliyatı sonrası bakım yapmak isteyenler bazı önerileri dikkate almalıdır. İyileşme sürecini yakından ilgilendiren bakım süreci oldukça titiz ve hassas bir şekilde geçirilmelidir. Bu sayede ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı sağlanabilir.  Bu çerçevede doktor tavsiyesine göre burun bölgesi için buz uygulaması yapılabilir. Tıkalı burun çekilmemeli özel hazırlanmış sprey veya jellerle tıkanıklık açılmalıdır.

Ameliyat sonrası bakım konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise baş kısmının aşağıya eğilmemesidir. Burun akıntısını azaltmak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için burun havada tutulmalıdır. Yine burun bölgesini dış darbelerden ve güneş ışınlarından korumak gerekiyor. Yüz yıkarken de son derece dikkatli ve yumuşak bir şekilde yıkanarak cilt bakımına önem verilmelidir.

Rinoplasti Sonrası Beslenme

Rinoplasti ameliyatı sonrası bakım konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de beslenmedir. Özellikle ameliyat sırasında gerçekleşen anesteziler sebebiyle bir açlık hissedilebilir. Bu yüzden ilk aşamada yumuşak ve hafif gıdalar tercih edilebilir. Meyve suyu, çorba ve yoğurt gibi gıdalar ilk beslenme için tercih edilebilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinse yulaflı gıdalar tercih edilebilir. Ayrıca yemekleri yerken aşırı çiğnemekten ve aşırı sıcak yiyecek tüketmekten kaçınmak gerekir.

Rinoplasti Sonrası Uyku

Rinoplasti ameliyatı sonrası bakım yapılırken uyku şekli de son derece önem arz ediyor. Ameliyat sebebiyle burnun bir müddet yukarıda tutulması gerekiyor. Bu yüzden uykuya yatarken iki yastık kullanılarak uyku pozisyonu almak gerekiyor. Bu sayede burun yüksekte kalacağından herhangi bir risk söz konusu olmuyor.

Uykuya daldıktan sonra ise sırt üstü olarak uykuya devam etmek önemlidir. Yüzüstü yatıldığında ameliyatlı olan burna baskı yapılabileceğinden sırt üstü yatılarak baş kısmını yüksekte tutmak gerekir. Dolayısıyla bu şekilde uyumak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir