Yazın Burun Ameliyatı Olabilir miyim?

Yaz aylarında burun ameliyatı olup olamayacağını araştıran bireyler aslında birçok kritere dikkat etmelidir. Öncelikle yazın burun ameliyatı olmak isteyenler hem randevularını hem de tatil süreçlerini ayarlamalıdır. Bunun nedeni de ameliyat sonrası ilk 30 gün içinde havuz veya deniz gibi aktivitelerin yasak olmasından kaynaklıdır. Çünkü burun estetiği sonrası denize ya da havuza girmek, enfeksiyon açısından son derece riskli sonuçları beraberinde getirmektedir.

Toplumda yaz aylarında burun ameliyatı olunamayacağına dair yanlış bir algı söz konusudur. Bazı bireyler yaz aylarında kanama riskinin fazla olduğunu düşünürken, bazıları da operasyon sonrası burun şişliğinin ciddi oranlarda artabileceğini düşünmektedir. Her iki durum da yanlıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda yaz aylarında yapılan burun ameliyatı sonrasında herhangi bir sorun yaşama oranının yüksek olduğuna dair önemli bir sonuç bulunmamaktadır. Sadece bu dönemlerde operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Yaz Aylarında Burun Estetiği Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Yazın yapılan burun estetiği sonrası ilk 2 ay için güneş gözlüğü kullanımı sınırlandırılmalıdır. 2. ayın sonunda burun sırtına baskı yapmayan gözlükler kullanılabilir. Ayrıca yaz ayları daha sıcak dönemler olduğu için operasyondan sonra göz çevresinde şişme ve morarma gibi durumlar gözlenebilir. Bu yan etkiler her hasta için geçerli olmayabilir. İlk 10 gün ortaya çıkabilecek bu yan etkileri en aza indirmek için güneş ışınlarının doğrudan yüze teması engellenmelidir. Hastalar operasyon sonrası şapka kullanarak yüz bölgesini zararlı UV ışınlarından koruyabilir.

Burun estetiğinden sonra deniz kenarında uzun süreli güneşlenen hastalarda ise burunda kızarma ve şişme görülebilir. Bu yüzden hastaların 1. ay itibariyle güneşlenmesi önerilir. Ancak güneşlenmeden önce yüz bölgesine mutlaka güneş kremi uygulanmalı ve yine şapkayla yüz bölgesi korunmalıdır. Sonuç olarak yaz aylarının daha sıcak olması nedeniyle özellikle de ilk 1 ay boyunca sıcak ortamlarda vakit geçirilmemesi gerekir. Klimalı veya gölgeli ortamlar, burun bölgesinde ortaya çıkabilecek deformasyonları engelleyecektir.

Operasyondan sonraki ilk 30 gün, yara yüzeylerinin kapanması için çok önemli bir dönemdir. Her ne kadar denizdeki tuz oranı, havuza göre daha yüksek olsa da bu dönemde yaralar kapanmadığı için hastalar açısından olumsuz durumların gelişmesine neden olabilir.