Geniz Eti Ameliyatı Süreci

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevselliğini koruması için görevli olan irili, ufaklı birçok parça vardır. Boğaz ve burun arasında bulunan geniz eti de bunlardan biridir. Bir üzüm salkımını andıran bu ufak doku vücuda giren mektupları yakalar. Fakat bazen bu dokuda yaşanan sıkıntılar kişinin geniz eti ameliyatı olmasına neden olur.

Ağız ve burun yolundan bedene giren mikroplara karşı antikor üreten geniz etinde büyüme ve iltihaplanma gibi sıkıntıların meydana gelme ihtimali vardır. Nefes almayı güç bir hale getiren bu problemin çözülmesi için ise ameliyat tedavisi bir seçenektir. Bu sorun çocuklarda çok daha sık ortaya çıkar. Çünkü insanların geniz etleri yedi-sekiz yaşından sonra küçülmeye başlar. Bu yüzden çocuklarda daha fazla görülen geniz problemlerinin belirtileri;

 • Ağızdan nefes alma,
 • Burundan soluk alırken zorlanma,
 • Horlama,
 • Nefesin hırıltılı bir şekilde verilmesi,
 • Genizden konuşma,
 • Uyku apnesi.

Bu belirtiler çocuğun genzinde büyüme ya da iltihaplanma yaşandığını gösterir. İlk olarak iltihabın kuruması için ilaç tedavisine başvurulur ama bu yeterli gelmediğinde ameliyat kalıcı bir çözüm olarak hastanın karşısına çıkar. Geniz eti ameliyatı için gerekli olan koşullar;

 • Nefes almada güçlük,
 • Uyku apnesi,
 • Sıklıkla tekrarlanan geniz eti iltihabı,
 • Konuşmada zorluk yaşanması,
 • Sesin uzun süredir genizden çıkıyor olması.

Yaşadıkları arasında bu sıkıntıları barındıran kişiler daha rahat nefes almak için bu ameliyattan faydalanır. Genellikle çocuklara uygulanan bu ameliyat çocuğun yaşadığı probleme karşı kökten bir çözümdür. Geniz etinin vücuttan çıkarıldığı bu operasyon başlangıçta çocuk için ürkütücü olma niteliği taşır. Fakat riski az olan, basit bir ameliyattır.

Genel anestezi altında yapılan ameliyatta çocuk hasta hiçbir şey hissetmez. Uzman doktor ve ekibinin dahil olduğu ameliyat süreci son derece güvenli bir biçimde ilerler. Yaklaşık yirmi dakika ya da yarım saat alan bu işlemin süresi çocuğun sahip olduğu geniz etine bağlıdır. Cerrah tarafından gerçekleşen bu ameliyatta herhangi bir kesik uygulanmaz. Geniz eti ağız içinden alınır. Böylece çocuk rahat bir nefes alır.

Geniz Eti Ameliyatından Sonraki Süreç

Çocuğun solunum yolunun rahatlaması için yapılan bu ameliyat bazen yetişkin insanlar için de tedavi yoludur. Geniz eti zamanında küçülmemiş ya da müdahale edilmemiş olan kişiler hayatlarının bir noktasında ette büyüme ya da iltihaplanma problemiyle karşılaşır. Geniz eti ameliyatı da bu problemi çözmek için ortaya çıkar.

Ağızdan yapılan bu ameliyat sonrasında eğer hasta çocuk ise gözetim süresi yaklaşık on saat olur. Küçük dilin ardında bulunan geniz etinin özel, küret adındaki cerrahi aletle kazınmasıyla gerçekleşen bir ameliyattır. Geniz etinin alınması vücut için bir sorun teşkil etmez. Bu dokunun görevini yapan başka yapılar vücutta bulunur.

Sonrasında ilk iki gün sıvı beslenmenin önemli olduğu geniz eti ameliyatı basit ve hızlı bir operasyondur. İyileşme sürecinin en fazla bir hafta ile sınırlı olduğu bu ameliyat solunumunda sıkıntı olan herkes için ideal bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir