Küçük Dil Uzunluğu ve Horlama İlişkisi

Ağız içinde gözükmeyen, ağız boşluğu ve yutak arasında yer alan et parçası küçük dil adını taşır. Etli bir görünümü olan bu ufak kas ağza alınan besinlerin yutağa doğru ilerlemesini sağlar. Tükürük salgılayan bu kasın uzunluğu işlevinin düzgün gerçekleşmesi açısından önemlidir. Orantısız uzunluğu ise bazen sıkıntılara yol açar. Küçük dil uzunluğu ve horlama ilişkisi bu sıkıntılardan biridir.

Horlama; solunum yolundan geçen havanın boğazdaki yumuşak dokuları titretmesiyle meydana gelen gürültülü bir sestir. Solunum yollanın daralması nedeniyle hava yumuşak dokularla temas eder ve sese neden olur. Burun eti, yorgunluk, uyku apnesi gibi problemler horlamanın temelindeki sebepler arasındadır.

Küçük dilin boyutu da boğazdan geçen hava yolu ile bağlantılıdır. Kısa olduğu sürece havanın geçtiği bu yol için bir sıkıntı teşkil etmeyen küçük dil orantısız bir uzunluğa sahip olduğunda ise kişinin nefes aldığı kanalın bir kısmının kapanmasına neden olur. Dolayısıyla da kişi uyku esnasında rahat nefes alamadığı için horlar.

Kendi, doğal biçimi uzun olabilecek olan küçük dil zamanla bazı faktörlerden etkilenerek de uzar. Bakteriler, sıcak, soğuk ya da kişinin tükettiği besinler küçük dilin nemli ve etli yapısını etkileyen unsurlardır. Küçük dil uzunluğu ve horlama ilişkisi, bu ıslak, kaslı yapının hassaslığı nedeniyle ortaya çıkar. Alkol, sigara, yanlış beslenme, alerjik reaksiyonlar, kas gevşetici, yaşlılık gibi etmenler de küçük dilin uzamasında rol oynar.

Uzayan küçük dil ağızdaki solunum yolunu tıkar. Kişi uyanıkken de ağızdan nefes almakta zorlanır, yutkunurken rahatsızlık yaşar. Fakat uykusunda bu sıkıntı çok daha ciddi bir biçimde kendisini gösterir. Yatar pozisyonda olduğu için küçük dil uzun olmasının yanı sıra sarkarak boğazda daha fazla yer kaplar. Bu yüzden de kişinin nefes yolunda havanın geçeceği yer daha da daralır. Horlayarak bu sıkıntıyı dışa vuran vücut sağlıklı bir uyku çekemediği için yorgun olur.

Vücut yaşadığı sıkıntılara göre farklı belirtiler gösterir. Horlama da küçük dil ile ilgili yaşanan sorunun bir göstergesidir. Ancak bunun tedavi yolları mevcuttur.

Küçük Dil Uzunluğu ve Horlama İlişkisinin Tedavisi

Bir sağlık sorunun ortadan kalması için altındaki nedenlerin keşfedilmesi gerekir. Horlamanın altında yatan sorun küçük dilin uzun olması ise tedavi buna göre gerçekleşir. Küçük dil uzunluğu ve horlama ilişkisi nefes yolunda vuku bulan bir sorundur.

Küçük dilin uzunluğu bazen dış etmenlerin kayboluşuyla kendiliğinden geçer. Fakat kimi zamanda bu uzunluk yavaş bir biçimde ortaya çıkarak kalıcı hale gelir. Küçük dilin birden uzaması ya da kronik hale dönüşmesi ameliyatı çözüm olarak sunar. Cerrahi kesikle küçük dilin ucundan bir parça alınması ya da lazer uygulaması ile boyu kısaltma seçenekleri vardır.

Küçük dilin küçülmesi sayesinde kişinin nefes yolu genişler. Daha rahat soluk alan kişi horlama sorunundan kurtulur. Küçük dil uzunluğu ve horlama ilişkisi birbiriyle paraleldir. Bu nedenle küçük dil ideal boyutuna kavuştuğunda kişinin uyku kalitesini zedeleyen horlama da ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir