Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği günümüzde yaygın olarak yapılmaya başlanmıştır. Dolgu ve botoks uygulamaları kullanılarak ameliyat gerektirmeden işlem yapılmaktadır. Uzun dönemler boyunca etkisi görülmesi mümkün olmayan bu uygulamaların, kalıcı olma süresi genel olarak 6 ile 8 ay arasında değişmektedir. Ameliyat olmak istemeyen kişiler tarafından çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Ağrı ve acı oluşumu seviyesi oldukça azdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği her yaş grubuna yapılmamaktadır. Özellikle 18 yaşından küçük bireyler için cilt oluşumunu tamamlamadığı için uygun değildir. Likit rinoplasti olarak da bilinen bu yöntemlerle, ameliyata ihtiyaç duyulmadan burun ucunda kaldırma, burun kemerini düzeltme ve burun kökünü düşürme gibi işlemler yapılabilir.

Ayrıca burunda meydana gelen ezilmeler, eğrilmelerin tedavilerinde kullanılmaktadır. Simetri açısından da uygun bir profil oluşumunu sağlamaktadır. Burun uçlarının yuvarlak görünümlerini kazandırmak amacıyla da çok yaygın bir kullanım alanına sahip bir uygulamadır. Burunda meydana gelen bozulmalar sonucunda hassas olan alanlara dermal dolgular küçük miktarlarda eklenmektedir. Seans süreleri kısa, sayıları fazladır. Hızlı bir şekilde gerçekleşen bir işlemdir ancak uzun dönemlerde kullanım için en az 4 hafta seanslara gelmek gerekmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Güvenli Midir?

Ameliyatsız burun estetiği sırasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Cerrahi bir müdahale olmaması nedeniyle risk faktörleri daha azdır. Güvenli ve başarılı sonuçlar veren işlemlerdir. Riskleri arasında enfeksiyon görülmesi, şişlik oluşumu, nazal cilt sorunları yer almaktadır. Her hasta için riskler aynı ölçüde olmamaktadır. Hastanın yapısı, burun şekli, yapılan işlemin uzunluğu ve travma oluşması gibi nedenlerde risklerin oluşumunda etkili olmaktadır.

Ameliyata ihtiyaç duyulmadan burun ucunun kaldırılması ve burunda meydana gelen hasarların giderilmesi için oldukça başarılı bir yöntemdir. Kalıcı olarak etki bırakmamaktadır. Maksimum 6 ay boyunca hiçbir yeni işleme gerek duyulmadan kullanılmaktadır. Botoks ve dolgu işlemleri tekrarlanması gereken uygulamalardır. Küçük bir buruna sahip olmak isteyen, burun ucunun daha dar görünüme kavuşmasını isteyen kişiler için uygun bir teknik değildir.

Burun yapısında büyük bir değişim yaşanmasını sağlar ancak; mükemmel bir burun oluşumu söz konusu değildir. Ameliyatsız olarak yapılan burun dolguları öncesinde hasta için birkaç tetkik yapılmaktadır. Alerji durumu, dolgu malzemelerine duyarlılık ve hassasiyet oluşumu için hastalara dolgu işlemleri için gerekli birkaç test yaptırılmaktadır. Ameliyat olmadan yapılan burun işlemlerinde solunum yolları sorunları düzeltilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir