Burun Dolgusu Kimlere Yapılır? Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Bazen fiziksel nedenlerden kaynaklı vücudumuzda bazı değişikliklere ihtiyaç duyabiliriz. Bu ihtiyaçlardan birisi hatta belki de en popüler olanı burun dolgusu işlemidir.

Yüzümüzde en dikkat çeken organlardan biri olan burunda eğriliği, kemik çıkıntılarını veya şekil bozukluklarını düzeltmek için en çok başvurulan işlemlerden biridir. Ameliyatsız ve uzun süreli etkisiyle tercih nedeni olan bu işlemi yazımızda inceleyeceğiz. Bu ‘burun dolgusu nedir’, ‘burun dolgusu kalıcılık süresi’ ne kadardır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun deformasyonlarında, eğriliklerde, kemik çıkıntılarında veya kırık sonrası hatalı kaynamalarda tercih edilen burun düzeltme işlemlerinden biri burun dolgusu işlemidir. Bu işlem, rinoplasti cerrahi ameliyatlarına göre çok daha acısızdır ve daha az risk taşır. Aynı zamanda diğer cerrahi işlemlerden fiyat olarak çok daha uygundur. Tüm bu etmenler dolayısıyla burnuna dolgu yaptıranların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Uygun ve doğru teknikle uygulandığında diğer burun ameliyatları kadar iyi sonuçlar verir. Peki bu işlemi kimler yaptırabilir?

Kimler Burun Dolgusu Yaptırabilir?

Yaşınız nedeniyle burnunuzda sarkmalar veya deformasyonlar mı yaşıyorsunuz? Yoksa doğuştan burun yapınızı beğenmiyor ya da sonradan ortaya çıkan deformasyonu ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? Bu ve benzeri durumlarda rahatlıkla dolgu işleminden yararlanabilirsiniz.

Burun dolgu işleminin alt yaş sınırı 16’dır. 16-18 yaş ve üzerindeyseniz bu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Burna Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Mevcut rahatsızlığı ortadan kaldırmak için sorunlu bölgelere bazen tek seferde bazen de birkaç aşamada cerrahi dolgu malzemesi uygulanır. Doku azalması yaşayan veya çökme olan bölgeye dolgu malzemesi ile takviye uygulanır. İşlem, oturarak veya yatarak uygulanır.  Uygulama sırasında ihtiyaca göre buz veya uyuşturucu özellikli bazı kremler kullanılır. Dolgu işleminde, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan dolgu malzemelerinin kullanılması gerekir. Ardından hasta kısa bir sürede taburcu edilir.  

Bu işlemdeki en önemli faktör; dolgu malzemesinin yapısı, türü ve kalitesidir. Dolguyu yapacak doktorun tecrübe sahibi olması başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayan etkenlerdendir. Kullanılan ürünlerin ve işlem yapan doktorun haricinde, ortamın hijyen şartlarının sağlanması da oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz detaylara dikkat edilmezse dolgu kalıcılık süresi minimuma inebilir ya da enfeksiyon gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hastaneler veya güvenilir sağlık ve estetik merkezlerini tercih etmenizi öneririz.  

Burun Dolgularında Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Dolgu İşlemi kalıcı bir uygulama değildir. İşlemin ne kadar profesyonel yapıldığı, doktorun tecrübesi, kullanılan malzemelerin kalitesi burun dolgusu kalıcılık süresi üzerinde etki gösterir.

İşlem sonrasında kalıcılığı korumak için doktorunuzun önerilerine uymanız doğrultusunda kesin kalıcılık süresini siz belirlemiş olursunuz. Süre belirtmemiz gerekirse dolgunun kalıcılık süresi 12 ila 18 ay arasında değişkenlik göstermektedir.  Fakat bazı üst düzey ve kaliteli malzemelerle burun dolgusu kalıcılık süresi1 buçuk ila 2 yıla kadar uzayabilir.

Sonuç olarak kalıcılık süresi ortalama 1 ila 1,5 yıl arasında değişir. İşlemin kalıcılık süresini arttırmak istiyorsanız mutlaka uzman doktorunuzun tavsiye ve önerilerini dikkate almalısınız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir