Burun Estetiği Ameliyatının Psikolojik Etkileri

Kişiyi estetik ameliyatlara yönlendiren pek çok etken vardır. Bunlardan bazıları psikolojik olabilmektedir.  İnsanlar pek çok farklı nedenden ötürü estetik ameliyat isteği duyabilirler. Kişilerin kendi düşüncelerinin oluşmasında estetik algıları ile birlikte, yaşanılan toplumun özellikleri de etkili olabilmektedir. Genel olarak burun estetiği nedenleri içerisinde estetik kaygılar, beğenilme isteği, değişim isteği, kariyer ve gelecek beklentileri, kabul görme ve onanma ile ilgili beklentiler, rol model alınan kişilerin özellikleri ile benzeşme isteği, karşılanmamış olan tamlık duyguları gibi durumlar yer alabilmektedir. Bu nedenler dışında yer alan farklı nedenler de kişileri estetik ameliyata yönlendirebilir.

Estetik kaygılar nedeni ile burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler günlük yaşantılarında özgüven düşüklüğü yaşıyor olabilirler. Çevresel şartlar içerisinde kişiler kendilerini rahatsız hissediyorlarsa ve günlük yaşam içerisinde burundaki şekil bozuklukları problem teşkil ediyorsa bu durumda estetik ameliyat bir gereklilik noktasına gelmiş demektir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Ameliyat Günü Psikolojik Etkileri

Burun estetiği ameliyatı öncesinde burnunda estetik anlamda sorun olan kişilerde burun fonksiyonları normal olabileceği gibi, nefes alamama, koku alamama, gözlük kullanmada zorluk gibi çok çeşitli problemler de var olabilir. Bu nedenle estetik bir gereklilik durumuna gelmiş olabilir. Genizden konuşma, sıklıkla görülen üst solunum enfeksiyonları, baş ağrısı, konuşma sesinde meydana gelen bozukluklar gibi problemler de görülebilmektedir. Burunda yer alan şekil bozuklukları nedeni ile pek çok farklı problem yaşanabilmektedir. Bu nedenlerle estetik ameliyat zorunlu bir hale gelebileceği gibi tamamen estetik kaygılar nedeni ile de bir gereklilik olabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatına karar verme sürecinde kişiler kaygı ve kararsızlık ile mücadele edebilmektedirler. Bu sürecin maddi ve fiziksel külfeti göz önüne alındığında kişiler bu noktada kendilerini kararsız bir konumda bulabilmektedirler. Aynı şekilde sonucun istedikleri gibi olup olmayacağı konusu da başlıca kararsızlık nedenleri içerisinde yer almaktadır. Bu gibi kararsızlıklar ve ameliyat süreci ile ilgili var olan kaygılı düşünceler doktorlar ile görüşmeler yapılarak yenilebilmektedir. Doktorlara her türlü soru sorulup gerekli olan bilgiler edinilebilir. Ancak en nihayetinde kişiler kendi kararlarını, kendi isteklerine göre vermelidirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Psikolojik Etkiler

Burun estetiği ameliyatı psikolojik etkileri içerisinde sonraki zaman dilimi de yer alır. Kişiler kendilerine geldikten sonra sonucu merak ederler ve yüksek beklentiler başlar. Bu süreçte kişiler sadece merak duygusu hissetmektedirler. Ameliyat sonrasında oluşan morarma ve şişlikler ile birlikte kişide kaygılanmalar başlayabilmektedir. Ancak bu gibi durumların normal olduğu bilinmelidir. Ameliyat sonrasında gerçekleştirilecek olan kontroller ile birlikte kişiler var olan kaygılarını da yenebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir