Piezo (Ultrasonik) Rinoplasti

Piezo cihazı ile birlikte yapılan işlemin adıdır. Bu cihaz ile ultrasonik rinoplastik işlemler gerçekleştirilmektedir. Piezo yöntemi son yıllarda son derece popüler olmuş olan bir yöntemdir. Temelde ultrasonik ses dalgaları kullanılarak işlemler gerçekleştirilir. Ses dalgalarının titreşimleri ile birlikte kemiklere şekil verilir.

Piezo Yöntemi ile Rinoplastiyi Kimler Yaptırabilir?

Piezo temel olarak burnun kemik yapısını düzeltmek ve nazal kemiğe şekil verebilmek için kullanılır. Bunun yanında yüz kemiğinin üzerinde görülen tümörlerin alınmasında da kullanılabilmektedir.

Piezo cihazı son yıllarda burun estetiğinin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir. Kemiğe istenilen şekilde müdahale edilmesine yardımcı olmaktadır. Kemiği keser ve tüm bunlar olurken kemiğin etrafında yer alan kasları, sinirleri, kıkırdakları, mukoza ve yumuşak dokulara zarar vermemektedir. Bu sayede de ameliyat sonrasında ödem ve şişlik gibi, kanama gibi bulgular çok daha az görülmektedir. Bu yöntem hem ameliyatı hem de ameliyat sonrası süreci kolaylaştırmaktadır.

Piezo yöntemi olmadan önce keskiler, çekiçler, uçlar kullanılmakta idi. Piezo yöntemi ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde ameliyat bitirilmektedir.

Piezo Yöntemi ile Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Piezo cihazında dış enerjinin üretildiği bir dış ünite yer almaktadır. Hekimin kullandığı ve kabaca kaleme benzer bir el tutacağı bulunmaktadır. Bu el tutacağının ucuna farklı şekil ve boyutlarda kesiciler takılmaktadır ve bunlar ameliyatlarda kullanılmaktadır. Cihaz hassas bir akıllı testere olarak düşünülürse, kaslara ve kıkırdaklara geldiğinde akıllı yapısı nedeni ile zarar vermeden durmaktadır. Kemik dışı dokulara bu sayede zarar gelmemekte ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Kapalı ameliyatlarda piezo kullanımı kolay olmamaktadır. Cihazı kullanabilmek için mesafe gereklidir. Bu yöntem daha çok açık yöntemle yapılan ameliyatlarda kullanılmaktadır. Kapalı yöntemde de mümkün olabilmektedir ancak her işlem için gerçekleştirilemez.

Piezo (Ultrasonik) rinoplasti yaklaşık olarak 1-2 saat aralığında sürmektedir. Piezo ameliyatlarda 10-15 dakika kadar bir süre kazancı sağlamaktadır. Ancak ameliyat süresini kısaltma avantajından daha çok buruna çok daha kolay bir şekilde dokulara zarar vermeden şekil verebilme avantajı önem kazanmaktadır. İstenmeyen çatlamalar, kırılmalar meydana gelmeden burun ameliyatı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Temiz bir kesi hattı hiçbir dokuya zarar verilmeden oluşturulmakta ve bu sayede de kemiğin iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir