Burun Estetiği (Rinoplasti)

Her yıl milyonlarca insan burun görünümlerinden hoşnut olmadığından yada geçirdikleri kazalar sonucu burun görünümleri bozulduğundan rinoplasti ameliyatı olmaktadır. Daha iyi görünen bir burun kendine olan güveni de arttırmaktadır.

Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmek ve yüzün diğer özellikleri ile uyumlu göze daha hoş görünen bir burun oluşturmaktır . Eğer varsa aynı zamanda burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon)  düzeltilerek solunum sıkıntısı da düzeltilmiş olur.

AMELİYAT ÖNCESİ GÖRÜŞME

Ameliyata karar verdiğinizde önce  burnunuzla ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Nefes almanız, burun akıntısı olup olmadığı,   

geniz ardına akıntı ve baş ağrısı olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün hale getirecektir. Burun şekil sorunlarınızı ve nelerin düzeltilip nelerin düzeltilemiyeceğini muayene sırasında karşılıklı tartışarak öğrenebilirsiniz.

Ameliyat sonrası beklentilerinizin olabilirliği , ameliyatla yapılabilecek bu değişikliklerin yüzünüze uyumu ve göze daha hoş gelen bir görünüm oluşturulması için yapılması düşünülen değişiklikleri bilgisayar programı sayesinde görerek ameliyat sonrası ortaya çıkacak görüntünüz hakkında bir düşünce sahibi olabilirsiniz. Ameliyat sonrası hayal kırıklığından kurtulmanın yolu bu dönemi iyi değerlendirmek ile mümkündür. Farklı beklentiler nedeniyle daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak için ameliyat öncesi iyi bir değerlendirme başarılı bir estetik burun ameliyatının en önemli aşamasıdır.

AMELİYATIN AMACI NEDİR?

Burun estetiğinde amaç yüz yapınıza  en uygun burunu yapmaktır. Bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut kumaşla yapılacaktır. Yani sizin cildinizin kalınlığı, mevcut kıkırdakların inceliği ve formu, yara iyileşmeniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları başarı oranını belirler. Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Bu nedenle tek başına en güzel burunu yapmak sorunları çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burunu yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyültülmesi ile yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır. Burun deliklerinin aşırı görünmediği, diri, kemik çatının kaybedilmediği ve ilk bakışta ameliyatlı olduğu izlenimini vermeyen bir burun yapılması önemlidir.

AMELİYAT VE SONRASI

Burun estetik ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatlardır.

Ameliyat süresi 1.5-2 saati aşmamaktadır. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir.Açık yada kapalı teknik burun yapınızda yapılacak değişikliklere bağlı olarak tercih edilebilir.

Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde nefes almanıza engel olmayacak özel bir silikon tampon ve burun dışını saran minik bir termoplastik bandaj  ile uyanacaksınız.

Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir.

Aşırı sıcak olmayan bir mekanda başınız hafif yukarda yada oturur durumda istirahat etmeniz önerilir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI DİKKAT EDİLECEK KONULAR

•             Burun üzerindeki koruyucu atel 7  gün kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu atelin  gevşeyeceğini düşünerek aşın sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir. Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmaması önemlidir.

•             Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.

•             Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durun. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınınız.

•             Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmekten kaçınınız.Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.

•             Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır. Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu şişlikler 1-2 hafta içinde geçecektir.

•             Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın.

•             Gözlük yada lens kullanıyorsanız ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılması önemlidir. Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.