Burun Estetiği Sonrası Özgüven Artışı

Burun estetiğinin dünyada en fazla tercih edilen estetik operasyonlardan biri olmasının altında yatan nedeni biliyor musunuz? Nedenlerden biri öncelikle başarı oranıdır. Ayrıca bu operasyon sadece kişilerin burun yapılarını istedikleri gibi düzeltmekle kalmaz. Herhangi bir nedenle burun yapısından memnun olmayanların hoşnutsuz oldukları hallerini de iyileştirir. Dolayısıyla geçirilen burun estetiği sonrası özgüven artışı yaşanır. Çünkü bu kişilerin çoğu burun şeklinin yüzüne orantısız ve uyumsuz olduğunu düşünürken, kendilerini güzel hissetmez. Bütçeleri ve kozmetik imkanlar çerçevesinde bir arayışa girerler. Operasyon sonrası ise kişinin hem özgüveni artar hem de sosyal ilişkilerinde daha başarılı olur.

Burun Estetiği Nedir?

“Rinoplasti” veya “nazoplasti” olarak bilinen burun estetiği, plastik bir cerrahi uygulamadır. Burun şeklinin değiştirilmesi amacıyla uygulanırken, burnun kıkırdak ve kemik yapılarında değişimler yapar. Bireylerin doğumsal veya sonradan farklı faktörlerle olumsuz yönde etkilenen burun yapısının istenilen forma kavuşturulmasını sağlar. Bunun yanında şekil bozukluğu yaşayan kişiler solunum sorunları yaşadığından bunu iyileştirir. Ayrıca görünümlerindeki memnun olmadığı burun yapısını değiştirir. Dolayısıyla bu konuda memnuniyetsiz yaşayan kişiler burun estetiği sonrası özgüven artışı yaşar.

Tıp dünyasında teknoloji ve tekniklerin gelişmesiyle birlikte birçok cerrahi uygulama da daha pratik ve risksiz yapılabilir olmuştur. Bu yenilikçi yöntemler, burnundan gerek solunum gerekse estetik açıdan memnun olmayanlar için cesaret verici olmuştur. Çünkü geçirilen ameliyat süresi kadar iyileşme süresi de oldukça kısadır. Nitekim kişilerin hem estetik hem de sağlık beklentilerini karşılar bir çözümdür. Dolayısıyla burun estetiği sonrası özgüven artışı da en az kişilerin sağlık beklentileri kadar karşılanır.

Burun Estetiği ile Özgüven Arasındaki Bağlantı

İstatistiklere göre burun estetiği ameliyatı geçiren hastaların herhangi bir estetik operasyon geçiren hastalara göre çok daha mutlu bireyler olduğu belirlenmiştir. Çünkü bilindiği gibi yüz, yüz yüze görüşmelerde karşısındakinin ilk ilgisini çeken bölgedir. Dolayısıyla yüzde olan bir orantısızlık veya şekil bozukluğu sahibini mutsuz eder ve özgüvenini zedeler. İşte burun estetiği sonrası bu problemler giderilir. Nitekim burun estetiği sonrası özgüven artışı da üst seviyelerde olur.

Burun yapısının bozuk olması bunun yanında sadece doğumsal kusur ve travmalarla olmaz. Yaş ile kıkırdak yapısı bozulur, derisi esnekliğini kaybeder ve incelir. Dolayısıyla görüntü olarak aşağıya düşükmüş gibi görünür. Yüzün en belirgin organı olan burunda yaşanan bu değişiklik tabi ki kişinin görünümü de olumsuz yönde etkiler. Daha yaşlı ve yorgun gösterir. Bireyler burun estetiği ile daha dik ve genç gösteren bir burna sahip olur. Nitekim bu bireylerde burun estetiği sonrası özgüven artışı yaşar. Kişiye özel bir iyileştirme planı ile yapılan burun estetiği öncesi, kişinin kavuşacağı burun yapısını görmesi de mümkündür. Böylelikle operasyon sonrası burnunun genel görünüşüne, yüz yapısına ve beklentilerine uyup uymayacağını görebilir. Sonuçta ister estetik isterse nefes alma sorunlarından dolayı burun yapısından memnun değilseniz, bir uzmana görünerek bu operasyon hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz burun görünümüne kavuşabilirsiniz. Sadece sağlıklı değil aynı zamanda estetik açıdan da sizi mutlu edecek sonuçlar alabilirsiniz. Dolayısıyla burun estetiği sonrası özgüven artışı yaşayarak hem sosyal hem de iş hayatınızda daha başarılı ve özgüvenli olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir