Gözlük Kullanımı Burun Yapısını Bozar mı?

Dünya çapındaki yetişkin nüfusunun 4 milyardan fazlasının gözlük kullandığını biliyor musunuz? İstatistiklerle kanıtlanmış bu durumda, gözlük kullanan yetişkinlerin yaklaşık olarak %75’i görme bozukluğunu gözlük kullanımı ile iyileştirmeye çalışıyor. Bunun yanında son on yılda çocuklarda da gözlük takma yaşı düşmüştür. Durum böyleyken gözlük kullanıcılarının merak ettiği soruların başında gözlük kullanımı burun yapısını bozar mı gelir? Peki, siz bu sorunun cevabını biliyor musunuz?

Uzun Süre Gözlük Kullanımı ve Burun Şekline Etkisi

Gözlük kullanımı bazı bireyler için küçük yaşlardan itibaren bir zorunluluk haline gelir. Çünkü her ne kadar küçük yaşlarla kullanımı zor olsa da görüş bozukluklarını iyileştirmek için şarttır. Bunun yanında son on yıldır çocuklarda gözlük kullanımının artışının suçlusunun ekran bağımlılığı olduğu düşünülmektedir. Ancak her ne kadar ekran bağımlılığı bir neden olsa da bu konudaki kesin sonuçlar henüz belli değil. Beslenme, genetik yapı ve çocuğun gelişim süreci gibi birçok faktör görme sorunlarına neden olabilmektedir.

Genelde çocukluktan itibaren gözlük kullananların burun yapısının değiştiğine dair bir inanış vardır. Her ne kadar gözlük burun yapısında geçici çöküklüklere neden olsa da bu kalıcı değildir. Bunun yanında uzun süreli gözlük kullanımı sonrası cildinde çökme veya tahriş sorunları yaşamak sık şikayetler arasındadır. Ama eğer sizin ya da çocuğunuzun burun yapısında bozulmalar varsa, bilmelisiniz ki bunun nedeni gelişim sürecidir. Yani gözlükten kaynaklı değildir.

Yani gerek estetik açıdan gerekse nefes alma gibi sağlık sorunları açısından burun yapınızdan şikayetçiyseniz bunun sorumlusunun gözlük olmadığını bilmelisiniz. Dolayısıyla bir uzmana başvurarak burnunuzdaki şekil bozukluğunun gerçek sorumlusunun tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Ardından burun estetiği operasyonu ile burnunuzdaki şekil bozukluğunun kalıcı olarak düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanımı

Sürekli gözlük kullanmak zorunda olan kişiler şayet burun estetiği geçiriyorsa bazı durumlara dikkat etmesi gerekir. Bu durumların başında da özellikle operasyon sonrası ilk hafta gözlük takılmaması gerektiği gelir. Çünkü gözlük yapılan müdahale sonrası yumuşak olan burun yapısı üzerine baskı yapar. Bu baskıdan dolayı burun formu çökebilmektedir.

Burna istenilen formu kazandırmak ve dik olmasını sağlamak için yumuşak bir dermal dolgu maddesi enjekte edilmektedir. Gözlükler her ne kadar hafif olsa bile camların ağırlığı bu dermal dolgunun yerini değiştirebilmektedir. Yahut çökmesine neden olabilmektedir. Bu bölgenin ayrıca darbeden ve zorlu hava şartlarından da korunması gerekir. Zira enfeksiyon kapmaması adına havuz, sauna ve yüzme havuzlarına girilmemesi ayrıca sigara dumanına maruz kalınmaması da şarttır.

Burun estetiği sonrası burnun yeni halinin oturması tam olarak bir yıl sürer. Özellikle ilk aylarda burnun hassaslığından dolayı mümkünse lens takılması önerilmektedir. İyileşme sürecinden sonra uzmanın uygun gördüğü andan itibaren gözlük kullanımına devam edebilirsiniz. Ancak herhangi bir ağrı hissediliyorsa gözlüğü çıkarmalı ve uzmana danışmalısınız.

Sonuç olarak gözlük kullanımı burun yapısını kalıcı olarak değiştirmez. Her ne kadar kamera ve fotoğraflarda gözlüğün burnu görsel olarak büyük göstermesinin nedeninin yarattığı çöküklük olduğu düşünülse de bu geçici bir çöküklüktür. Böyle bir durumda burnunuzda sorun varsa uzmana başvurarak şekil bozukluğunun ana nedenini tespit ettirmeniz ise en doğru yaklaşımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir