Burun estetiğinde dikiş izi kalır mı?

Burun ameliyatı olmadan önce kişilerin aklındaki soruların çözülmesi, bunun içinde ameliyatı yapacak olan doktorla görüşme çok önemlidir. Burun ameliyatı sonrasında herhangi bir yara izinin kalıp kalmayacağı bu soruların önemli bir bölümünü oluşturur. Açık ve kapalı şekilde yapılabilen bu ameliyatlarda hekimin titizliği ameliyatın gidişatını ve sonraki süreci fazlasıyla etkiler. Hatalı bir cerrahi işlem ya da ameliyat yapılmadığı sürece kapalı ameliyatta burunda herhangi bir dikiş izi kalmaz. Ayrıca kapalı ameliyatta burun ucu daraltması yapılmadıkça cerrahi bir dikiş izi oluşmaz. Burun ucu daraltması işleminde cerrahi kesikler burnun yanak ile birleştiği bölgeden atılırsa eğer, yara bu bölgede bulunan kıvrıma çok iyi bir şekilde saklanabilir ve kolay kolay da fark edilmez. Açık ameliyatta ise burnun alt tarafında bulunan, iki burun deliğinin arasındaki bölgeye cerrahi kesik atılır. Yara izi; cerrahi kesiğin yanlış şekilde, yanlış yere atılmasından ya da düzgün kapatılamamasından kaynaklanabilir. Bu durum, kesiğin burnun aşağıya bakan bölgesine ve doğal V şeklindeki yapısına uygun şekilde atılmasıyla önlenebilir.

Dikiş İzi Neden Kalır?

Kişilerin normal hayatlarında yaşadıkları herhangi bir yaralanma sonucunda derilerinde kalan iz bu durumu açıklayabilir. Bazı insanların yaraları hemen iyileşir ve hiç iz kalmazken, bazılarının yaraları ise daha geç iyileşir veya iz kalabilir. Deride yara izinin oluşmasını belirleyen bazı faktörler vardır. Deri kalınlığı bunların başında yer alır. Kalın deride ince deriye nazaran daha fazla iz kalır. Yara izi konusunda cerrahın yeteneği de önemli bir faktördür. Sarı ve beyaz ten rengine sahip insanların yara izleri daha iyi iyileşir. Bu durum esmer ve siyahi tenlere sahip olan insanlarda biraz daha azdır. Bu tene sahip olanların yara izi iyileşme oranı daha düşüktür.

Ayrıca yara iyileşme problemi yani keloid olarak tabir ettiğimiz durumlarda da yara izi daha belirgin olabilmektedir. Keloid de yara iyileşme aşamasında kabararak iyileşir. Yüzde ve burunda nadiren görülebilir.

Burun estetiği ameliyatları genel itibariyle görünmeyecek bölgelerden yapılmaktadır. Burun deliklerinin ortasında bulunan doku olan kolumella üzerinde enine 0,5 cm boyutundaki kesi, burun deliklerinin iç kısımlarında deliğin dairesel olarak 1/2 sini kaplayan birer kesi ile ameliyat yapılmaktadır. Burun delikleri içindeki izler hiçbir şekilde belli olmazlar. Kolumella üzerindeki yara izi ise çok küçük ve karşıdan bakmakla görülemeyecek bir yerdedir. Bu iz haftalar içerisinde renk değiştirerek belli belirsiz bir hal almaktadır ve hastayı rahatsız etmez.