Burun Eti ve Geniz Eti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Burun eti ve geniz etini çoğu zaman birbiri ile karıştırırız. Ancak her ikisi de birbirinden bazı yönler bakımından farklıdır. Burun eti ve geniz eti arasındaki farklar oldukça fazladır. Hem vücuttaki konumları hem de bazı işlevleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Bazı durumlarda da benzerlik gösterirler. Mesela, her ikisinde de büyüme ve şişme sorunu meydana gelir. Bu durumda ikisi için de ameliyat gerekir ve sorun bu şekilde düzelir.

Bu ikisi arasındaki farkları tam anlamıyla anlamak için ikisini ayrı ayrı tanımlamak doğru olacaktır. Böylece çok kolay ve anlaşılır bir şekilde burun eti ve geniz eti arasındaki farklar ortaya konulur.

Burun Eti Nedir?

Genellikle burun etini ortaya çıkardığı sorunlarla tanıyoruz. Ancak burun eti vücudumuz için önemli görevlere sahiptir. Burnun tam içinde konumlanırlar. Temel olarak görevleri solunan havayı temizlemek ve sıcaklığı vücut sıcaklığına göre düzenlemektir.

Tıpta isim olarak konka olarak da bilinirler. Genellikle sebep oldukları sorunlarla anılırlar. Burun etleri, burnun sağ ve sol taraflarında 3’er tane olmak üzere toplam 6 adetten oluşur. Burun eti bulunduğumuz ortamdaki havanın sıcaklığına göre şişer ve büzüşür. Kan damarları bakımından oldukça zengindirler. Burun eti ve geniz eti arasındaki farklar içinde bu öne çıkarılabilir.

Burun etinde meydana gelen problemler koku alamama ve burun tıkanıklığı gibi olgular ile kendini gösterir. Bu gibi durumlarda genellikle cerrahi operasyonlara başvurmak gerekir. Bunlarla sorunlar kolayca ortadan kalkar.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti konumsal bakımdan burun etinden farklı yerdedir. Üzüm salkımına benzeyen bir şekli vardır. Burun ile boğaz arasında bir noktada yer alan dokudur. Temel olarak işlevi hava yolu ile burundan giren bakteri, virüs gibi mikropları yakalamaktır. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan antikorları üretir. Bu antikorlar mikroplarla savaşarak vücudu korur. Burun eti ve geniz eti arasındaki farklar arasında bu özellik de yer almaktadır.

Burun etinde olduğu gibi geniz etinde de büyüme gibi sorunlar oluşur. Bunlar da kendilerini nefes almada güçlük, genizden konuşma gibi şekillerde gösterir. Bununla birlikte ağızdan nefes almaya sebep olur. Ayrıca horlamadan nefes alırken ses çıkmasına kadar birçok sorunu beraberinde getirir.

Burun Eti ve Geniz Eti Arasındaki En Temel Farklar

Bu başlık ile burun eti ve geniz eti arasındaki farklar özetlenecek olursa şu şekilde sıralanabilir:

  • Burun eti, burnun sol ve sağ tarafında yer alır. 3 sol, 3 sağ olmak üzere toplam 6 tanedir. Geniz eti burun ile boğaz arasında yer alır ve sadece 1 tanedir.
  • Geniz eti, doğumdan sonra yedinci ve sekizinci aylardan sonra büyümeye başlar. Bu büyüme 4 yaşında maksimum seviyeye ulaşır ve 7 yaşına kadar aynı boyutta kalır. Sonrasında ise et giderek küçülmektedir. Burun etinde bu durum geçerli değildir. Bundan dolayı, bir sorun olmadığı sürece boyutu aynı kalır.
  • Burun eti sorunları genellikle yetişkinlerde meydana gelir. Geniz eti problemlerine ise genelde çocuklarda rastlanır.

Tüm bunlar burun eti ve geniz eti arasındaki farklar olarak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir