Burun Estetiğinde Piezo Yöntemi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tıp dilinde rinoplasti olarak bilinen burun estetiği; burnunuzun mevcut görünümünü ve işlevlerini yerine getirmek amacıyla uygulanan bir operasyondur. Burun anatomisinde bulunan kemik ve kıkırdak dokunun tekrardan şekillendirilmesiyle yeni bir görünüm kazandırıldığı estetik operasyondur. Bununla birlikte revizyon veya ilk kez burun ameliyatı olacak hastalar için pek çok yöntem bulunuyor. İşte bu yöntemlerden biri de piezo yöntemi olarak adlandırılır.

Geleneksel burun ameliyatlarında kemik dokuda, tıraşlanma ya da kırılma işlemi uygulanıyor. Bu geleneksel yöntemlerin yanı sıra hekimler tarafından önerilen bir yöntem olarak piezo dediğimiz yöntem karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde popülaritesi artan piezo adlı yöntemde kesici ve kırıcı aletler tercih edilmiyor. Bunun yanı sıra dokulara zarar vermeden kemiğe şekil veren ultrasonik ses dalgaları kullanılıyor. Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de sıklıkla bu yöntem tercih ediliyor. Bu yöntemle ameliyat sonrası daha az ağrı ve şişlik meydana geliyor.

Piezo Yöntemi ile Rinoplasti

Geçmişte diş operasyonlarında tercih edilen piezo dediğimiz yöntem, 2004 yılından itibaren burun estetiğinde de hekimler tarafından kullanılıyor. Piezo yöntemi ile burun estetiği ameliyatında milimetrik hesaplamalar yapılarak burnun istenen şekle getirilmesi sağlanıyor. Oldukça güvenli ve beklentiyi karşılayan bir yöntem olarak hasta ve hekimler tarafından tercih ediliyor. Yumuşak dokulara, damarlara ve sinirlere zarar vermeden uygulanıyor.

Rinoplasti operasyonunupiezo dediğimiz yöntemi yapmanın avantajları arasında öncelikle kemiğin ve yumuşak dokunun zarar görmemesi dikkat çekiyor. Ayrıca bu yöntemle yapılan burun şekillendirilme operasyonlarında kanama riski oldukça az oluyor. Özellikle burun kemiğini kırdırmak istemeyen hastalar için bu yöntem sıkça tercih ediliyor. Yüzde şişme ve morarma riski oldukça az olup operasyon sonrası ağrı şikayetleri neredeyse hiç olmuyor. Bu yüzden bu yöntemle uygulanan rinoplasti ameliyatlarında memnuniyet oranı oldukça yüksek oluyor. Dolayısıyla bu yöntem, burun şeklinin veya fonksiyonunun bozulduğu birçok durumda uygulanıyor.

Bu Yöntem Kimlere Uygulanır?

Uzmanlar, piezo yöntemi gibi popüler bir operasyonu aşağıdaki durumlarda uygular:

  • Kemerli burun yapısı,
  • Geniş ya da dar burun,
  • Çarpık burun,
  • Burun ucu düşüklüğü,
  • Burunda form bozukluğu sebebiyle nefes almada güçlük çekmek,
  • Travma sebebiyle burunda fonksiyon ve şekil bozukluğu,
  • Revizyon rinoplasti,
  • Burun estetiği yaptırmak istediği halde burun kemiğinin kırılmasını istemeyen hastalar olarak sıralayabiliriz.

 Burun ameliyatları hem şekil hem de fonksiyonel açıdan ayrıntılı değerlendirme gerektiren bir operasyondur. Bu sebeple bu yöntem de burun anatomisi konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından uygulanması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Tecrübeli hekimler burun estetiği kapsamında piezo yöntemi uygulayarak, fonksiyonel ve estetik açıdan istenen sonuçları elde ederler.

Piezo Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Açık rinoplasti yöntemi ile uygulanan bu yöntemde ciltte piezoelektrik cihazlar ile minimal kesi yapılıyor. Güçlü ultrason gücü sayesinde yüksek mineral içeriği sayesinde doku hasarı olmadan operasyon tamamlanıyor. Operasyon sonrasında ise hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu ediliyor. Piezo yöntemi ödem ve morluk yaşamak istemeyen hastalar için oldukça yüksek memnuniyet sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir