Burun Estetiği Sonrası Cilt Bakımı

Hastaların rinoplasti sonrası yani burun estetiği sonrası cilt bakımı  önemli konuların başında gelir. Rinoplasti sonrasında iyileşme sürecinde hastaların bu rutine son derce dikkat etmesi gerekiyor. Burun estetiği sonrasında bazı hastaların cilt dokusunda büyük farklılıklar meydana geliyor. Ciltte oluşan yağlanma ve buna bağlı olarak gelişen siyah nokta ve sivilcelenme sorunları ortaya çıkıyor. Rinoplasti sonrası ciltte meydana gelen bu değişimleri azaltmak için cilt bakımı rutininize oldukça dikkat etmelisiniz.

Rinoplasti Sonrası Cilt Bakımı

Hekimler hastalara; rinoplasti sonrası cilt bakımına başlamak için operasyonun etkilerinin geçmesini beklemeyi öneriyor. Bu süre hastadan hastaya değişiklik gösteriyor. Ancak yaklaşık 1 aylık süre yeterli oluyor. Operasyon sonrasında iyileşme sürecine bağlı olarak burnunuzda hassasiyet olacaktır. Bu sebeple uzmanlar, cilt bakımını uygularken fazla agresif uygulamalardan kaçınmanızı önerecektir. Burun dokusuna nazik davranmalı ve sert uygulamalar yapmamalısınız.

Cilt kalınlığı ve yapısına bağlı olarak cildinizin toparlanma süresi değişiyor. Genellikle yağlı ve kalın yapılı cilt tiplerinde bu süreç ince ve normal ciltlere göre daha uzun oluyor. Bu yüzden kalın ve yağlı cilde sahipseniz, cilt bakımını sabırla uygulayıp asla ihmal etmemelisiniz. Burun estetiği sonrası cilt bakımı uygularken cildiniz için kullanacağınız bakım ürünleri hakkında doktorunuza danışmanız gerekir. Doğru uygulamalarla ve düzenli olarak yapılacak cilt bakımları sayesinde daha sağlıklı ve parlak bir yüz görünümüne sahip olabilirsiniz.

Rinoplasti Sonrası İlk Bakım Önerileri

Rinoplastiden sonra burunda alçı bandaj ve atel bulunacaktır. Burnunuzu dış darbelerden koruyan ve yeni şeklini destekleyen atele zarar vermemelisiniz. Burun estetiği sonrası cilt bakımı yaparken öncelikle yüzünüzü yıkayınız ve ardından ılık su ile duş alınız. Bu sırada alçı bandajın ve atelin ıslanmamasına özen göstermeniz gerekir. Dolayısıyla alçılı bandajı ve ateli çıkardıktan sonra yıkama işlemlerini yapmanız daha uygundur.

Burun estetiği operasyonu sonrasında cildiniz oldukça hassas oluyor. Bu sebeple kullanacağınız temizleme ürünlerinin hassas ciltlere özel olarak üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Sabun içermeyen yüz temizleyicilerle cildinize baskı uygulamadan pamuk pedlerle silmenizi öneririz. Bu dönemde hastalar alerjik olmayan cilt bakım ürünlerini sıklıkla tercih eder.

Burun Estetiği Sonrası Nasıl Cilt Bakımı Yapılır?

Burun estetiği sonrası cilt bakımınızı uygularken cildinizi derinlemesine arındırdığınızdan emin olmanız önemlidir. Ardından gözenekleri temizleyen cilt bakım ürünleri ile temizlemeye devam edebilirsiniz. Hassas cilt yapısında iyileşme gördükten belirli bir süre sonra peeling işlemleri yapmak oldukça güzel sonuçlar almanızı sağlıyor. Özellikle burun bölgesine düzenli peeling yaparak temizlemenizi tavsiye ederiz. Ancak uygulama sırasında sert yöntemlerden ve ürünlerden kaçınmanız gerekir.

Cildinize uygun bir peeling ürününü parmak uçlarınızla nazikçe uygulayın. Bu süreçte yağlanmayı azaltmak için yağ bazlı nemlendiricileri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Yağ oranı yüksek nemlendiriciler gözeneklerde tıkanma yaparak yağlanmayı arttırıyor. Ayrıca operasyon sonrası nemlendiricilerden uzak durmanız daha iyidir. Ancak çok  ihtiyaç duyarsanız, su bazlı nemlendiricileri kullanmanızı öneririz.

En önemli detaylardan biri de burun estetiği sonrasıgüneş kremi kullanmaktır. Burun estetiği operasyonu sonrasında mutlaka yüksek faktör içeren bir güneş kremi kullanmalısınız. 50+ faktör içeren güneş kremleri burun estetiği sonrası cilt bakımı  için ideal kullanım sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir