Burun Estetiği Sonrası Hapşırma ve Gülme

Ameliyat geçiren hastalar tarafından burun estetiği sonrası hapşırma ve gülme konusu oldukça merak ediliyor. Operasyon sonrası burun bölgesine gelen darbelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra belirli hareketleri yapmaktan da kaçınmak önemlidir. Sert hareketler yapılmamalı ve burun oldukça korunmalıdır. Peki hapşırma ve gülme eylemleri de bu kaçınılması gereken durumlar arasında yer alıyor mu? Burun ameliyatı sonrasında hapşırma ve gülme eylemleri isteğiniz dışı gelişir. Bu sebeple hekimler, doğal gelişen bu durumlar için hastaların korkmaması gerektiğini belirtiyor.

Burun Ameliyatı Sonrası Gülmek

Burun ameliyatı sonrası gülmek, kahkaha atmak ve aşırı mimik hareketinde bulunmak zararlı mıdır? Bu soru halk arasında oldukça yaygın bir düşünce olarak sıklıkla merak ediliyor. Öncelikle burun estetiği sonrası hapşırma ve gülme konusu kapsamında şunu söyleyelim. Burun ameliyatı sonrası sakız çiğnemek, yüzü yıkamak, duş almak ve sert taneli yiyecekler yemek burun şekline zarar vermez. Ayrıca gülerken dikişlere zarar verebileceğini düşünen çok fazla hasta ile karşılaşmak mümkündür.

Operasyondan sonra gülmek ya da konuşmak burun şekli için tehlike yaratmıyor. Dolayısıyla gülerken dikişlerde de hasar meydana gelmiyor. Gülerken burun ucunda düşme gibi bir risk bulunmuyor. Hekimler genellikle burun estetiği sonrası hastaların bu yaygın ancak yanlış olan inanışlar konusunda rahat olmasını tavsiye ediyor.

Burun Ameliyatı Sonrası Hapşırmak Tehlikeli Mi?

Hapşırmak, burun ameliyatından sonra sıklıkla karşılan bir durumdur. Burun estetiği sonrası hapşırma ve gülme konusu kapsamında şunu açıklayalım:  Burun estetiğinde burun içerisine yerleştirilen tampon ve silikonlar genellikle hapşırma hissi oluşturuyor. Bu duruma özellikle hassas ciltlilerde ve alerjik bünyeye sahip kişilerde daha sık rastlanıyor. Bazı hastaların günde 20 kez hapşırdığı söyleniyor. Bu sebepten dolayı burun ameliyatı sonrası hekimler tarafından hastalara alerjik şikâyetleri azaltacak ilaçlar verilir. Bu ilaçlarla hapşırma sıklığı azalır.

Hapşırmak, burun operasyonlarından sonra burna zarar vermez ve tehlike oluşturmaz. Elinizden geldiğince yavaş şekilde hapşırmaya çalışmalısınız. Düşük bir ihtimalde olsa yatkınlığı olan kişilerde burun kanamasına yol açabilir. Bu sebeple çok fazla hapşırma isteği geldiğinde gözleriniz kapatın ve hafifçe öne eğilin. Ardından dilinizi kuvvetlice damağınıza bastırın ve hapşırma eylemini bu şekilde geçirebilirsiniz. Bu önlemlere rağmen hapşırık isteğiniz geçmediyse ağzınızdan hapşırmaya çalışmanız daha iyidir.

Burun Estetiği Sonrası Eğilme ve Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği sonrası hapşırma ve gülme konusu kadar merak edilen bir diğer husus ise eğilme konusudur. Ameliyattan sonra eğilmenin burunda bozukluk oluşturacağına dair yaygın bir kanı var. Hekimler, Burun ameliyatından sonra eğilmenin herhangi bir zararı olmadığını söylüyor. Yavaşça eğilmek burnunuza zarar vermiyor. Burunda düşme riski oluşturmuyor. Kısacası hemen ameliyat sonrası dâhil olmak üzere yavaşça eğilebilirsiniz.

Bazı kişilerce burun estetiği sonrasıverilen yanlış tavsiyeleri sıkça duyarsınız. Bunlar içinde en yaygın olanı sert gıdaların buruna zarar verebileceği detayıdır. Uzmanlar, burun ameliyatından sonra ceviz veya salatalık gibi sert gıdalarla beslenmenin zararlı olmadığını söylüyor. Sert gıdalar yemek, burun ameliyatında sonra sakınca yaratmaz. Normal beslenme düzenine devam etmeniz yeterlidir. Son olarak; burun estetiği sonrası hapşırma ve gülme konusunda uyku pozisyonu da sıkça merak ediliyor. Ameliyattan yaklaşık 14 günlük süre geçene kadar sırt üstü yatılması önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir