Burunda Kıkırdak Erimesi

Hastalar tarafından zaman zaman korkulan bir durum olan burunda kıkırdak erimesi, uzmanlar tarafından sıklıkla açıklanan bir durumdur. Ayrıca uzmanlar ileri teknolojik imkânlarla rinoplasti ameliyatlarında kemik ve kıkırdakları şekillendirmektedir.

Bu konuya şu şekilde giriş yapalım: Burna şekli veren kıkırdaklar, burun ucunu ve duvarını destekleyen elastik yapıya sahiptir. Ayrıca burnu 2 hava yoluna ayıran sert ve dayanıklı septum kıkırdağı yapısındadır. Septum kıkırdağının ön kısmı, burun sırtına yapısal destek sunar. Bir kıkırdağın orijinal yerinden ayrılıp başka bir yere transfer edilmesine ise kıkırdak grefti adı verilir.

Burun Estetiğinde Kıkırdak Kullanımı

Uzmanlar burun estetiği operasyonları yaparken burundaki şekil bozukluklarını ve travmatik sebeplerle oluşan klinik bulguları değerlendirir. Ayrıca uzmanlar burnu küçültmek, geniş burnu daraltmak gibi her uygulamayı rinoplasti kapsamında ele alır. Burunda çökme ve eğilme olmaması için kıkırdak kullanımı gereken bir durumdur.

Bunun yanında uzmanlar hastalara burun ameliyatları yaparken burundan parça çıkarttığı gibi kıkırdak eklemesi gibi işlemler de yapabilmektedir. Burun estetiğinde kıkırdak kullanımını önemseyen uzmanlar, bu sayede burun şeklinde etkili düzeltmeler yapmaktadır. Ayrıca burunda kıkırdak erimesi gibi problemleri en aza indirirler. Kısacası uzmanlar, kıkırdak dokusu nakli uygulamasında hastanın kendi kulak veya kaburgasından alınan parçayı kullanırlar.

Yapısal Rinoplasti Yaklaşımı ile Kıkırdak

Uzmanlar tarafından yapılan yapısal rinoplasti ile kıkırdak greftlerine de işlemler uygulanmaktadır. Nazal septumun üst ve ön kısımları ve yumuşak dokular desteklenerek bir kıkırdak operasyonu gerçekleştirilmektedir. Modern bir rinoplasti yaklaşımı ile kıkırdak greftleri oldukça önem arz ediyor. Burundan alınan kıkırdaklar yine burna naklediliyor. Fonksiyonel açıdan gereksiz olduğu yerden alınıyor ve ardından daha ihtiyaç olan alanlara yerleştiriliyor.

Kıkırdak erimesi, uzmanlar tarafından henüz kesin nedenlere bağlanarak tanı koyulan bir durum değildir. Uzmanlar, hastaların rinoplasti operasyondan önce bu komplikasyonun nadirde olsa gelişebileceğini bilmesi gerektiğini söyler. Operasyon sırasında burunda kıkırdak erimesi durumunda kaburgadan kıkırdak alınmaktadır. Ardından kıkırdak greftleri ile hastaların burnuna yeniden şekil verilmektedir.

Uzmanlar kıkırdağı çevre yumuşak dokulardan ayrıştırdığı anda hastaların kan dolaşımında bir azalma meydana gelebileceğini söylemektedir. Bu cerrahi ayrıştırma kıkırdakların kitlesini, dayanıklılığını ve destek gücünü azaltıyor. Operasyonda burna herhangi bir işlem uygulamasanız bile burun kıkırdakları zayıflayacak ve yapısal destek azalacaktır. Rinoplasti ameliyatları belirli ölçüde kıkırdakları zayıflatabilir. Bu sebeple yapısal rinoplasti yapılarak kıkırdak greftleri ile destek sunuluyor. Böylelikle burnun uzun dönem şekli korunuyor.

Primer ve Revizyon Rinoplasti Ameliyatları

Kıkırdak erimesi, hastada klinik olarak bulgu vermeyen subklinik denilen bir mikroenfeksiyona sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan operasyonda kullanılan dikiş materyaline karşı da enfeksiyon belirtileri görülmektedir. Hastaların bağışıklık sisteminde oluşan hiperaktivite durumları da mikroenfeksiyon riski ile sonuçlanabilmektedir. Çoğu zaman ise altta yatan bir sebep bulmak zor olmaktadır.  

Cerrahın tecrübesi veya dikkati ile önleyeceği bir durum olmayan burunda kıkırdak erimesi, hastaları endişelendirebiliyor. Sıklıkla rinoplasti ameliyatı yapan çoğu cerrah er ya da geç bu talihsiz durumla nadirde olsa karşılaşabiliyor. Ayrıca kıkırdak erimesi ile greft kaybı sonucu oluşan estetik sorunların onarılması için tekrar ameliyatları yapılıyor. Primer ve revizyon rinoplasti ameliyatında kıkırdak greftler kullanılıyor. Bu kıkırdaklar burun orta bölmesi (septum) olup kulak ve kaburgadan alınmaktadır.

Sonuç olarak günümüz tıbbı ve teknolojik gelişimler sayesinde burunda kıkırdak erimesi problemi profesyonel uzmanlar sayesinde tedavi edilir. Ayrıca bu sorun burun ameliyatı sonrası nadir gelişen bir durumdur. Bu gibi problemleri tecrübeli ve uzman olan doktorlar revizyon ameliyatları ile düzeltmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir