Burun Estetiğini Plastik Cerrah Mı Yoksa KBB Hekimi Mi Yapmalı?

Sizler tarafından ‘Burun estetiğini plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı?’ konusu oldukça merak ediliyor. Öncelikle hangi sebeple burun ameliyatı olmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Çünkü burnunuzda hangi problemin olduğunu öğrenmeniz oldukça işe yarıyor. Burun şekline dair bir problem varsa hem KBB uzmanına hem de plastik cerrahlara başvurabilirsiniz.

Öncelikle Uzmana Güvenmek Önemlidir

Burun estetiği için KBB veya plastik cerrahi alanında yetkin bir doktora ameliyat olabilirsiniz. KBB ve plastik cerrahi uzmanlık branşlarının her ikisi de burun ameliyatı yapıyor. Buradaki ilk kriteriniz doktora olan güven meselesi olarak öne çıkıyor. KBB veya plastik cerrahi hekimi olması fark etmeden önemli olan doğru bir operasyon hazırlığı olmasıdır.

Bazı hastalıklara ilişkin uzmanlık alanları değişiyor. Örneğin şekil bozukluğunun yanı sıra burun fonksiyonlarına ait sıkıntı ve şikâyetleriniz varsa KBB doktorunu öneriyoruz. ‘Burun estetiğini plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı?’ konusu şöyle açıklayalım:

  • Kronik sinüzit,
  • Burun kemiği eğikliği,
  • Burun eti büyümesi,
  • Ayrıca alerjik nezleniz şikâyetlerinize eşlik ediyorsa, kulak burun ve boğaz hekimine muayene olmalısınız.

Çünkü operasyon sırasında hem bu fonksiyonel şikayetlerden kurtulabilir hem de burnunuza estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Hekim branşında seçim yaparken doktorun ilgisi, alakası ve tecrübesine göre seçim yapmak gerekiyor. Burun estetiğini plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı diyen hastalar, öncelikle doktoruna güvenmelidir. Operasyonunuzu yapacak hekimle karşılıklı olarak birkaç defa görüşmeniz ve yeterli güveni almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesi hem hastanın hem de doktorun işini kolaylaştırıyor.

Rinoplasti Ameliyatında Branş Seçimi

Burun operasyonunu plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı diyenler branş seçimi yapmakta zorlanıyor. Ayrıca kişinin nefes almasına engel olan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatlarına tıp literatüründe rinoplasti denir. Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde uzman doktor, burun şekil bozukluğunu gidermeye çalışır.

Bunlara ek olarak, burun estetiğini plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı diyorsanız, yüz estetiğinde uzman bir hekim seçmelisiniz. Kısacası fasial plastik branşına ait olan rinoplasti ameliyatları genel olarak hem plastik cerrahlar hem de KBB uzmanları tarafından yapılıyor.

Branşlara bakacak olursak: kulak burun ve boğaz uzmanı, bir baş boyun cerrahıdır. Temel tıp eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş, kulak burun boğaz uzmanlığı dalıdır. Fasial plastik cerrahi kulak burun boğaz uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşıyor. Ayrıca fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı fonksiyonel problemlerinizi en ideal biçimde çözümleyebilir. Aynı zamanda günümüzde bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahı da ideal sonuçlar sunan rinoplasti ameliyatı yapıyor.

Profesyonel ellerde ve doğru bir yaklaşımla burun ile ilgili tüm problemlerden kurtulabilirsiniz. Hekim seçimi konusunda doktorunuza karşı güven ve beklentinize göre tercih yapabilirsiniz. ‘Burun estetiğini plastik cerrah mı yoksa KBB hekimi mi yapmalı?’ konusu kapsamında şunu söyleyelim:  Öncelikle doktorunuzla bir ön görüşme yapın. Ardından en doğru zamanda ve doğru bir cerrah ile yapılan operasyonla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir