Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği, bu bölgede yaşanan şekil bozukluklarını gidermek için uygulanır. Ayrıca bu işlem burun ucunda genişlik olarak hastalarda da tercih edilir. Burundaki kıkırdak yapısına ve kemiğine herhangi bir müdahale söz konusu değilken, sadece burun ucundaki estetik olmayan görünüm ortadan kaldırılır. Genelde ufak müdahaleler ile burun ucu estetiği tamamlanırken diğer burun estetiği uygulamalarına göre pratiktir ve kısa sürede sonlandırılır.

Kimler Burun Ucu Estetiği Yaptırabilir?

Burun ucu estetiği, fiziksel gelişimini tamamlayan ve sağlıklı olan bireylere yapılabilir. Ayrıca her kişide kemik gelişim yaşına göre hareket edilir. Ortalama 18 yaşında tamamlanan kemik gelişimi sonrası burun ucu estetiği yaptırılabilir. 18 yaşından küçük hastalarda ise  acil müdahale gereken hallerde bu estetiğe başvurulabilir. Sonuç olarak burun ucu geniş olan, burun ucunda düşüklük görülen sağlıklı bireylere estetik operasyonu yapılabilir.

Burun Ucu Estetiği Öncesi

Burun ucu estetiğinden önce gerekli olan tüm fiziki muayeneler tamamlanır. Bu süreçte hastanın beklentileri de öğrenilir. Eğer yapısal bir şekil bozukluğu varsa işlem öncesi burun bölgesinin fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar sayesinde yüz bölgesine uygun olan burun ucu modeli belirlenir ve hastayla paylaşılır. Estetik öncesi dikkat edilmesi gerekenler;

  • Sigara tüketimi sonlandırılmalıdır.
  • Ameliyat öncesi bitkisel çaylar ve kan sulandırıcı ilaçlar en az 1 hafta boyunca kullanılmamalıdır.
  • Genel anestezi yapılacaksa işlemden 6 saat önce tüm yeme ve içme aktiviteleri sonlandırılır. Lokal anestezide hafif bir kahvaltı ile ameliyata girilebilir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği yapılırken kemik ve kıkırdak yapısına müdahale edilmez. Ayrıca kapalı teknikler yapılan bu işlemden sonra atel ya da koruyucu bant kullanımı gerekmez. Sadece gerekli durumlarda bu uygulamalara başvurulabilir. Ortalama 1 saat süren burun ucu estetiği sonrası iyileşme süreci de hastalar tarafından merak edilmektedir. Aynı gün içinde taburcu edilen hastaların iyileşme sürecinin hızlanması için sunulan tavsiyelere uyum sağlaması gerekir.

İlk olarak iyileşme süresinin çok kısa olduğu bilinmelidir. İlk gün baş bölgesi yüksekte tutulması ve belirli aralıklarda soğuk kompres uygulanması gerekir. Morluk ve şişlik gibi yan etkilerin görülme olasılığı düşük olmakla beraber burun ucunda 1-2 ay kadar hissizlik yaşanabilir. Ameliyattan 7-8 gün sonra normal yaşamına dönebilen hastaların hızlı iyileşme dönemi 3 aydır. Tam iyileşme süresi ise 6 aydır. Ciddi bir ağrı görülmeyen burun ucu estetiği sonrası hafif sporları yapmaya başlamak için de 15 gün geçmesi gerekir.