Kıkırdak Eğriliği Koku Duyusunu Etkiler Mi?

Kıkırdak eğriliği burnun ortasında yer alan kıkırdağın bir yana veya iki yana doğru daha eğilimli olmasıdır. Kıkırdak eğriliği kemik dokunun yapısının bozulmasından kaynaklanır. Burundaki kıkırdak eğriliği çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bunlar; solunum problemleri, geniz akıntıları, tat alma duyusunda ve koku alma duyusunda azalma, horlama, baş ağrısı, uyku sorunlarıdır.

Özellikle alerjik riniti olan hastalarda aynı zamanda bir kıkırdak eğriliği de varsa tat alma ve koku almada azalmalar daha fazla görülür. Zamanında tedavi edilmeyen bu sorun bademciği de etkileyebilir. Bundan dolayı tat kayıpları olabilir. Kıkırdak eğriliğinde sıkça görülen şikayetlerden biri de koku duyusunda azalmadır. Kıkırdak eğriliğinde, burun deliklerinden biri daha genişken diğeri daha dardır. Bundan dolayı burun üst bölümünde yer alan koku sinirlerine havanın ve koku partiküllerinin ulaşması zorlaştığı için koku duyusunda azalma olabilir. Burundaki kıkırdak eğriliğinden dolayı uyku sırasında nefes alıp vermek zorlu olabilir. Bundan dolayı horlama, uyku ve solunum sıkıntıları baş gösterebilir. Ayrıca çeşitli enfeksiyon hastalıklarına, alerjiye ve sinüzite de neden olabilen kıkırdak kemiği eğriliği mutlaka tedavi edilmelidir. Koku alma, tatma, uyku ve solunum sorunlarının iyileşmesi için burundaki kıkırdak eğriliği giderilmelidir.

Kıkırdak Eğriliği Nedenleri ve Tedavisi

Kıkırdak eğriliği hem sağlık açısından hem de estetik açısından bir sorun teşkil eder. ‘Kıkırdak eğriliği nedir?’ diye merak edenler için kıkırdak eğriliği, burun içindeki kıkırdak ve kemiğin bir yana doğru daha çok eğilmesidir. Kıkırdak eğriliğinin pek çok nedenleri vardır. Bu nedenler şöyledir:

  • Doğuştan burun kemiğinde eğrilik olabilir.
  • Ergenlik döneminde organların gelişmesinde bağlı olarak kıkırdak eğriliği görülebilir.
  • Buruna darbe alınması sonucu kıkırdak eğriliği meydana gelebilir.

Kıkırdak eğriliği, nefes alıp vermeyi zorlaştırdığı gibi tat ve koku kaybına ve uyku sorunlarına da yol açar. Bunun için kıkırdak eğriliği tedavisi yapılmalıdır. Kıkırdak eğriliği ameliyatla giderilmektedir. Burun içinde yer alan kıkırdak küçük bir cerrahi operasyonla düzeltilir. Oldukça basit ve hızlı bir ameliyatla kıkırdak eğriliği düzeltilebilir. Uzman doktorlar eşliğinde ve iyi bir tedavi sürecinde burundaki kıkırdak eğriliği giderilebilir. Kıkırdak eğriliği uzun bir süre daha giderilmezse çeşitli sorunlarına neden olabileceği gibi kıkırdaktaki eğrilik daha da fazlalaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir