Kış Mevsimi ve Geniz Eti Sorunu

Soğuk havaları sevenler için kışın gelmesi adeta müjde gibidir. Bazılarımız ise kış bitse de güneş yüzünü gösterse diye adeta gün sayar. Çünkü bazı kişilerin sahip olduğu sağlık sorunları kış aylarında daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle kreş ve anaokulu çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen geniz eti sorunu, ebeveynleri çok zorlar. Çünkü çocuklarının grip ve nezle gibi hastalıklara olan yatkınlığı artarken nefes almaları da zorlaşır. Peki, geniz eti sorunu nedir? Kış mevsimi ve geniz eti sorunu arasındaki ilişki nasıldır? Çocukları ve ebeveynleri uykusuz bırakan geniz eti sorunu hakkında detayları içeriğimizde sizlerle paylaştık.  

Geniz Eti Sorunu Nedir?

Tıbbi olarak “adunoid” olarak anılan geniz eti, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Burun boşluğunun arka kısmındaki geniz bölgesinde yer alır.  Özel bir lenfoid doku olan bu parça, sağlıklı herkeste bulunur. Dolayısıyla bilinenin aksine bir rahatsızlık değildir. Görev itibariyle solunum yollarıyla vücuda girebilecek mikroorganizmaları ve zararlı maddeleri tutar. Yani önemli bir konumdadır. Ne zaman ki kontrolsüz olarak büyür ve nefes almayı zorlaştırırsa işte o zaman sorun olarak değerlendirilmesi gerekir. Bunun yanında kış mevsimi ve geniz eti sorunu yaşayanların sayısı az değildir.

Kontrolsüz büyüyen geniz eti şayet tedavi edilmezse hayatı olumsuz yönde etkileyen koşullar oluşturabilmektedir. Dolayısıyla kontrolsüz büyümesinin altında yatan nedenin bulunması gerekir. Özellikle kreş ve anaokulu çağı çocuklarında ise bu sorun sıklıkla görülür. Çünkü çocuklar viral etkenlerle ilk defa ve sıklıkla karşılaşarak enfeksiyonlara maruz kalır. Dolayısıyla kontrolsüz büyüme daha hızlı gerçekleşir.

Geniz eti ancak 7 yaşından itibaren doğal olarak küçülmeye başlar. Normalde de yetişkinlik çağına gelindiği zaman çok küçülür ve rahatsızlık oluşturacak boyutunu kaybeder. Ancak bazı çocuklarda nefes almalarını zorlaştırırken enfeksiyonlara olan yatkınlığı da artırır. Böyle bir durumda tedavi edilmesi gerekir. Maalesef kış mevsimi ve geniz eti sorunu arasında şikayetleri artıran bir ilişki vardır.

Kış Mevsimi ve Geniz Eti Sorunu Arasındaki İlişki Nasıldır?  

Herkeste olan ve bir noktadan sonra sorun olarak tanımlanan geniz etinin büyümesine neden olan bazı koşullar vardır. Mesela kış mevsimi, geniz eti sorunu şikayetlerinin görülme sıklığını artırır. Bunun yanında bu koşullar yazın beklenmedik şekilde kendiliğinden kaybolur. Geniz etinin kontrolsüzce büyümesinin altında yatan nedenleri şu şekilde sırlayabiliriz:

  • Genetik yapı
  • Kanser hastalığı
  • Kimyasallara maruz kalınması
  • Enfeksiyonlar
  • Alerji vb.

Söz konusu bu nedenlerle büyüyen geniz eti, çocuğunuzun sık sık hastalanmasına, rahat nefes alamamasına ve gece uyku sorunlarına neden olur. Aynı zamanda iştahı azalır ve gelişim sorunlarına da yol açabilmektedir. İşte böyle bir durumda uzmana görünerek tedavi edilmesi şarttır. Tedavi; ilaç veya gerektiğinde cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Çocuğunuzda konuşma ve beslenme bozukluğu, uyku apnesi, solunum sorunları, burun tıkanıklığı ve tekrarlayan enfeksiyonlar varsa bunun nedeni geniz eti sorunu olabilir. Uzman tarafından yapılacak pratik birkaç kontrol ile çocuğunuzda bu sorunun olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Özellikle kış mevsimi yaklaşırken geniz eti sorunuyla ilgili çocuğunuz da artan şikayetler varsa en kısa zamanda bu sorundan kurtulabilirsiniz. Neyse ki pratik ve kısa süreli yöntemler ile kalıcı bir çözüm bulabilmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir