Aynı Anda Hem Sinüzit Hem de Burun Estetiği Operasyonu Olunabilir mi?

Sinüzit hastalığı, burun çevresinde yer alan boşlukların iltihapla dolması sonucunda yaşanır. Burun tıkanması başta olmak üzere nefes darlığı ve baş ağrısı gibi durumlara neden olan sinüzit için, burun estetiği ile sonuç alınıp alınamayacağı merak konusudur. Öncelikle sinüzit hastalığı yüz bölgesinde bir ağırlık hissi meydana getirdiği için burun estetiği ihtiyacı da doğmaktadır. Ayrıca görüntü ve nefes almada birçok soruna neden olan sinüzit için erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Öte yandan burun estetiği operasyonunun hem fonksiyonel hem de görsel açıdan başarılı olması adına işlem sonrası solunumun düzeltilmiş olması gerekir. Ek olarak burun estetiği sırasında nazal polip, et büyümesi, burun içi eğrilik ve sinüzit gibi rahatsızlıklara da müdahale edilmesi gerekir. Burun estetiği öncesi yapılan değerlendirmelerde sinüzite rastlanılması durumunda önce sinüzitin tıbbi tedaviyle iyileştirilmesi gerekebilir. Ancak bu iyileştirmeyle beraber operasyon gerekiyorsa aynı anda sinüzit ve burun estetiği operasyonu yapılabilir.

Sinüzit Hastaları Burun Estetiği Yaptırabilir mi?

Sinüzit hastalığı kronik olarak tespit edilmişse ameliyat ile tedavisinin yapılması gerekir. Bunun nedeni, burundaki kemik eğriliğinin sinüzit nedeniyle nefes almada ciddi sorunlar yaşatacağıdır. Bazı hastalar bu durumun ilaç tedavisiyle geçebileceğini düşünse de burun estetiği ile sinüzit rahatsızlığının giderilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca burun estetiğinden en güzel sonucu almak için sinüzit hastalığının da giderilmesi şarttır.

Muayene sonucunda burun estetiği yapılması gerekiyorsa, sinüzit hastalarının iltihapları alınırken ayrıca burnun yeniden şekillenmesi sağlanmalıdır. Doku veya kemik alma işlemlerinde daha pratik bir şekilde aksiyon alabilen cerrahlar küçük çaplı işlemleri kapalı burun estetiği ile tamamlayabilir. Bu durumda sinüsler de boşaltılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanabilir. Eğer büyük bir operasyon yapılacaksa hem sinüsler boşaltılır hem de burun bölgesi açılarak estetik ameliyat tamamlanır. Sonuç olarak sinüzit hastaları aynı anda hem burun estetiği hem de sinüzit tedavisinden yararlanabilir. İşlem sonrasında belirli bir dönem kanama ve yoğun akıntı yaşanabilir. Bu durumlar tamamen doğal yan etkilerdir ve kısa bir süre sonra etkisini yitirir.

Öte yandan burun estetiğinin sinüzitin çok yoğun olduğu bir dönemde yapılmaması gerekir. Aşırı iltihaplı bir burunun yeniden şekil kazanması zor olacağından bu sürece dikkat edilmelidir. Sinüzitin yoğun olmadığı bir dönemde rahatlıkla burun estetiği de yapılarak son derece başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Yani rinoplasti ameliyatlarıyla beraber fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ancak bu şekilde uygulanabilir.