Burun Estetiği Konsültasyonumdan Ne Beklemem Gerekiyor?

Hekimlerin özen yükümlülüğünün bir gereği olan konsültasyon, birçok cerrahi müdahalede olduğu gibi burun estetiğinde de istenir. Hastanın cerrah ile yaptığı bu görüşme sürecinde bütün merak edilenler gerçekçi olarak ele alınır. Bunun yanında burun estetiğini yapacak uzman gerekli gördüğü takdirde başka branştaki meslektaşları ile de burun estetiği konsültasyonu yapılabilmektedir. Peki bu süreç hasta açısından nasıl geçer, hangi soruları uzmana sormanız gerekir? Beraberce bir göz atalım.

Burun Estetiği Konsültasyonu Ne Kadar Sürer?

Öncelikle belirtmeliyiz ki burun estetiği konsültasyonu süresi, hastaya yapılması gereken işlem karmaşıklığına ve cevaplanacak sorulara göre değişiklik göstermektedir. Çünkü bazı vakarlarda hastanın sorduğu birkaç sorunun cevaplanması yeterli olurken bu 15-30 dakika kadar sürer. Bazılarında ise bu süre bir saate kadar uzar. Ancak ilk muayenenin genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında sürdüğünü söylemek mümkündür.

Konsültasyon esnasında öncelikle cerrah- hasta arasındaki diyaloğu yönlendiren profesyonel çekilmiş fotoğraflar ele alınır. Bu süreçte hastanın burnu ile ilgili şikayetçi olduğu yanlar, beğenmedikleri ve sorunlar belirlenir. Ayrıca hedefledikleri burun yapısı, cerrahi işlemin bütçesi, işlem öncesi ve sonrası süreçler konuşulmaktadır. Kısacası; ameliyat planı, riskler ve faydaları gibi burun estetiğinin tüm yönlerinin en gerçekçi ve detaylı şekilde ele alınması gerekir.

Bu süreçte genelde hastalara rinoplasti simülasyonu ile istedikleri burun yapısının kendilerinde nasıl duracağı gösterilir. Ameliyatın sonuçlarının görülebildiği bu kısım duruma göre başka bir randevuda da yapılabilmektedir. Ayrıca hastanın durumuna göre işlemi yapacak uzman diğer meslektaşları ile de burun estetiği konsültasyonu gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanında hastanın burun estetiği öncesi ve sonrası psikolojik destek alıp almamasına da karar verilmektedir.

Burun Estetiği Konsültasyonu Esnasında Cerraha Sormanız Gerekenler

Cerrah-hasta arasında yapılan konsültasyon esnasında her iki tarafın da sorması gereken ve cevaplaması gereken sorular vardır. Alınan cevaplar ışığında işlemin ne zaman, nasıl ve hangi yöntemlerle gerçekleştirileceği belirlenmektedir. Ayrıca bu estetik için gerekli olan bütçeleme de bu esnada yapılır. Bu süreçte hastanın cerraha ve cerrahın hastaya açıklaması gerekenler ayrı ayrı ele alınır.

Hastanın Cerraha Açıklaması Gerekenler:

 • Nefes alma ve görünüm açısından burnu için koyduğu hedefler
 • Daha önce burun estetiği olup olmadığı
 • Mevcut kullandığı ilaç, takviye, vitamin, alkol ve sigara gibi alışkanlıklar
 • Kronik ve genetik sağlık koşulları

Cerrahın Hastaya Açıklaması Gerekenler:

 • Hastanın mevcut sağlık koşullarının değerlendirmesi
 • Hastanın hedefine göre burnunun yeni görüntüsünün nasıl olacağı
 • Hangi tekniklerle operasyonu gerçekleştireceği
 • Estetik müdahalenin fiyatı
 • Burun estetiği öncesi ve sonrası süreç
 • Riskler, komplikasyonlar ve iyileşme süreci
 • Burun estetiği yerine yapılabilecek alternatif müdahaleler

Burun estetiği gerek fiziki gerekse estetik olarak burnundan şikayetçi olanlar için iyi sonuçlar veren bir yöntemdir. Ancak istenen amaca ulaşmak için burun estetiği konsültasyonu süreci iyi yönetilmelidir. Hedefler her iki taraf için net ve gerçekçi olmalıdır. Aksi takdirde sonuç hayal kırıklığı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir