Burun Kemiği Kırıklarında Rinoplasti

Travmaya bağlı burun kırıkları estetik görünümde ve solunum almada sıkıntı yaratabilir. Burun kemiği kırıklarında rinoplasti ve diğer tedavi yöntemleri ile bu sorunlar giderilebilmektedir.

Burun Kemiği Kırıkları Belirtileri

Dışa doğru uzanan yapısı sebebiyle burun, yüze gelen darbelerde en çok zarar gören kısımdır. Hasarın büyüklüğüne göre burun kemiğinde çatlama, parçalı kırık, çökme gibi durumlar meydana gelebilir. Kemiğin yanı sıra daha hassas bir yapıya sahip olan kıkırdaklar da formunu kaybedebilir.

Burun şeklini değiştiren darbelerde cerrahi işlem şarttır. Şiddetli travma sonrasında birtakım belirtiler kırığın habercisi olabilir. Şişme, ödem ve morarma gibi etkiler bir süre sonra geçecektir. Fakat en kesin belirti burnun şeklinin değişmesidir. Yamulmuş, eğri bir görünüm büyük ihtimalle kırık sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Aradan zaman geçmesine rağmen burundaki ağrının devam etmesi, sürekli tekrarlayan kanama ve solunum güçlüğü kırıktan kaynaklı olabilir. El ile yapılan muayenede parçalı yapı hissetmek bir diğer belirtidir. Bu gibi durumlarda derhal bir doktora başvurulmalıdır. İlk müdahale ile ağrı, varsa kanama ve solunum zorluğu giderilir. Detaylı muayene ve röntgen sonucunda burun kemiği kırıklarında erken dönemde basit düzeltme yada rinoplasti gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burun Kemiği Kırıkları Tedavisi

Burun kemiği kırıklarında hızlı müdahale önemlidir. Özellikle ödem ve şişliğin henüz artmadığı ilk birkaç saat kontrol edilmesi daha kolay olacaktır. Şişlik ve ödem fazlaysa burun normal halini alana kadar birkaç gün beklenir.

Travmanın şiddeti doğrultusunda uygun tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenecektir. Kırığın seviyesine göre kapalı ya da açık cerrahi işlem uygulanabilir. Tek bir bölgedeki kırık ve çatlaklarda kapalı tedavi yapılırken parçalı, dağınık kırıklarda açık ameliyat tercih edilmektedir.

Burun kemiğinin yerinden kayması, oynaması gibi durumlarda kapalı redüksiyon uygulanmaktadır. Bu işlemde tıbbi aletler ile kemik yerine oturtulur.  Burun kemiği kırıklarında rinoplasti ile burna yeniden şekil vermek mümkündür. Bu operasyon sonucunda burun işlevsel özelliklerini geri kazanırken şekil bozukluğundan da kurtulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir