Burun Kıkırdağı Zamanla Erir mi?

Burnumuzun mevcut formunu veren, kemikler ve kıkırdaklardır. Burun yan duvarlarını ve ucunu tutan burun kıkırdağı bükülebilir ve elastik bir yapıya sahiptir. Bu kıkırdaklar aynı zamanda burnun içini iki hava yoluna ayırır. İşte burnun çatısını oluşturan ve işlevini sağlıklı yürütmesine katkı sağlayan kıkırdakların deformitesi burunda şekil bozukluklarına neden olur. Ancak bu sorun sadece estetik görüntüyü sekteye uğratmaz. Nefes sorunlarına ve beraberinde başka sorunlara da yol açabilmektedir. Peki, burun kıkırdak deformitesi nedir? Burun kıkırdağı zamanla erir mi? İşte bu konuda merek edilen tüm detaylar bu yazımızda.

Burun Kıkırdak Erimesi Nedenleri

Sağlıklı nefes alış verişin mimari olan burnun, yüzdeki işlevi tartışılmazdır. Dolayısıyla en az gözler kadar önemlidir. Ayrıca orantılı bir burun yapısının estetik görünümdeki payı da oldukça büyüktür. Ancak bazı durumlara bağlı burun yapısını oluşturan kemik ve burun kıkırdağı kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun yanında burun, vücudumuzda özellikle kıkırdaktan oluşmuş nadide bir organ olmasıyla da farklı koşullara sahiptir.

Sağ ve sol yanda bulunan burundaki kıkırdaklar, bazı durumlarda erir. İşte böyle bir durumda burnun formu bozulmaktadır. Bu bozulma ise hem nefes alma sorunlarına neden olur hem de estetik açıdan burnun görüntüsünü olumsuz yönde etkiler. Özellikle kıkırdak erimesi yüzünden oluşan eğrilik nedeniyle burnunuzda tıkanmalar yaşayabilirken bu uyku kalitenizi bozacak düzeyde seyreder. Ayrıca hem uyku kalitesinden hem de burnun bu görüntüsünden dolayı psikolojik rahatsızlıklar da yaşayabilirsiniz.

Burun kıkırdağı yaş almayla yani zamanla birlikte eriyebileceği gibi bu erime bazı durumlarda daha belirgin ve hızlı seyreder. Dolayısıyla kişilere verdiği rahatsızlık daha fazla olur. Bu kıkırdağın erimesine neden olan faktörler:

  • Yaş alma.
  • Düzensiz beslenmeden kaynaklı kalsiyum eksikliği.
  • Ciddi ve uzun süreli sigara kullanımı.
  • Yasaklı madde kullanımı.
  • Sık sık üst solunum yolları enfeksiyonları yaşanması.
  • Daha önce yapılan burun estetiğinde kadavra kıkırdakları kullanılması.

Söz konusu bu faktörlerin neden olduğu burun kıkırdağı erimesi seviyeleri kişiden kişiye değişir. Genetik faktörler, bireysel seçimler ve yoğun kimyasal kullanımı gereken iş yerlerinde çalışan bireyler ise bu koşullardan kaynaklı daha bariz bu sorunu yaşayabilmektedir. Ayrıca bazı bireylerin yaşı çok ilerlese dahi hiç kıkırdak erimesi yaşamaz.

Burun Kıkırdak Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Burun kıkırdağı erimesi kaynaklı görülen burundaki form bozukluğu, bazı durumlarda kemik eğrilmesi ve kırılması gibi sorunlarla da yaşanabilmektedir. Ancak sağlık alanında yaşanan gelişmeler ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Yani burun estetiği ile tedavi edilebilir bir sorundur. Özellikle burun ucundaki veya yan kanatlarda yer alan kıkırdak erimesinde, eriyen bu kıkırdakların yerine yenisi konulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir