Burun Operasyonları Yaş İlerledikçe Kalıcılığını Yitirir Mi?

Yüzümüz vücudumuzun belki de en önemli bölgelerinden biridir. Bazen sonradan bazen de doğuştan burnumuzun şekli bozulabilir. Bu yüzden burun operasyonları ihtiyaçlarımızı karşılamak için tercih ettiğimiz yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Fiziksel görüntümüzü; özellikle yüzümüzü, sosyal yaşantımız için oldukça önemseriz. Örneğin, yüzümüzde oluşan mimikler, iletişim kurmamızda yardımcıdır. Bundan dolayı yüz hatlarımızın kusursuza yakın olmasını isteriz. Bu bölgede en çok dikkat çeken organlarımızdan biri de burundur. Bazı kişilerin doğuştan kusursuz burunları olurken bazıları da kendini mutlu etmeyecek bir burun yapısına sahiptir. Fakat günümüzde artık bu mutsuzluğu kabul ederek yaşamak istemeyen birçok insan için burun operasyon işlemleri vardır. Nedir bu işlemler ya da burun operasyonu kalıcılığı ne kadardır gibi sorulara yazımızda yanıt vereceğiz.

Rinoplasti Nedir?

Botoks, dolgu gibi estetik müdahalelerden sonra en çok yapılan işlemlerden biri de burun estetiğidir. Burun estetiğinde cerrahi müdahalenin adı rinoplastidir.

Rinoplasti günümüzde oldukça fazla tercih edilen popüler yöntemlerden biridir. Sebebi ise hızlı iyileşme ve olumlu sonuçlara ulaşılmasıdır. Elde edilen sonuçlar hastaların bu yöntemi tercih etmelerinde öne çıkan etkenlerden biridir. Rinoplastinin en çok tercih edilen yöntemden biri olmasının sebebi burun dolguları gibi geçici değil kalıcı bir etki sağlıyor oluşudur. Dolgu gibi sürekli tekrar etmeniz gereken bir işlem yerine bir kez müdahale edilmesi devamlı olarak estetik bir kaygı yaşamanızı engeller. Rinoplasti işlemi sonrasında doktorun önerdiği uygulama sonrası iyileşme önerileri dikkate alındığı takdirde, cerrahi işlem gören burun kısa sürede toparlanır ve ömür boyu kalıcılığını korur.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Kalıcı Mıdır?

Rinoplasti yani burun operasyonları kalıcıdır. Ekstra bir durum olmazsa şekil bozukluğu yaşanmaz. Deformasyon olmaz. Yaşın artması ile şekil bozukları meydana gelmez. Burada kalıcılığı belirleyen en temel unsur başarı oranıdır. Rinoplasti yani burun ameliyatının başarı kriteri 20 yıl ardından bile kalıcı olması, başarılı ve sağlıklı bir şekilde hastanın burnunu kullanabiliyor olmasıdır. Operasyonun başarılı geçmesini sağlayan en önemli unsurlardan biri doktorun iyi ve başarılı olmasıdır. Operasyon için doğru ve kaliteli araçların seçilmesi ve kullanılması da başarı kriterini arttırmaktadır. 

Peki, bu kalıcılık süresi için size düşen pay nedir?

  • Öncelikle doktorun verdiği ilaçları kullanmak ve bu işlem için önerdiği tavsiyelere uymanız gerekmektedir.
  • Burnunuzu darbelere karşı korumalısınız.
  • Ağır spor yapmaktan kaçınmalısınız
  • Hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz
  • Enfeksiyon gibi dış etkenlerden korunmanız gerekir.

Tüm bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde işlem gören burun yapısı 12 ila 15 ay arasında yerine oturacak ve yaşınız ilerlese de kalıcılığı sürecektir.

Burun Dolgu İşlemi Kalıcı Mıdır?

Bazı kişiler, hafif burun ucu düşmesi ya da kemik çıkıklığı gibi ufak sorunları gidermek için dolgu uygulamasını tercih edebiliyorlar. Bu gibi durumlarda önemli ameliyat işlemlerine gerek kalmadan burun dolgu işlemi ile bu sorun ortadan kalkıyor. Yapılan bu işlem ömür boyu kalıcı olmamakla birlikte belli süreler içerisinde tekrarlanması gerekiyor. Dolgu malzemesine göre bu tekrarın süresi belirlenmekte olup ortalama 12 ila 18 ay arasında kalıcılığı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir