Etnik Rinoplastinin İncelikleri

Burun estetiği, (rinoplasti) eğer sağlık gerekçeleriyle yapılmıyorsa çoğunlukla toplumsal güzellik algıları dikkate alınarak tercih edilmektedir. Her toplumda farklı bir güzellik algısı olduğundan etnik kökenlere bağlı olarak estetik ameliyatlar da şekillenmektedir. Bu da beraberinde burun estetiğinde bir alt dal gibi etnik rinoplastiyi gündeme getirmiştir. Çünkü her etnik köken, farklı fizyolojik özellikleri beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla etnik rinoplastinin incelikleri vardır. Bu incelikler estetik bir bakış açısı, derin bilgi ve tecrübeyi barındırmaktadır.

Etnik Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği talepleri toplumlara göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde daha çok Kafkas ve Avrupalı etnik kökenlerden gelen burun şekilleri tercih edilmektedir. Ancak Afrikalı, Asyalı, Güney Amerikalı gibi farklı etnik kökene bağlı toplumların burun, dudak gibi yapıları farklılık göstermektedir. Bu etnik kökene bağlı kişilerin estetik talepleri de farklıdır. Dolayısıyla uygulanacak yöntem ve operasyon da farklıdır. Örneğin Afrikalı birine, Avrupalı görünüm kazandıracak bir burun estetiği yapmak normalde zordur. İşte etnik rinoplastinin incelikleri burada devreye girmektedir. Çünkü burun deliklerinin yapısından, kıkırdaklara, deri kalınlığına kadar her şey birbirinden farklıdır. Bu yüzden operasyonda etnik rinoplastinin yazılı olmayan esasları dikkate alınmalıdır.

Etnik Rinoplastinin İncelikleri Nelerdir?

Etnik kökenlerin dikkate alınarak burun estetiği yapılması, uzman hekimin ayrıca uzmanlığını gerektirmektedir. Çünkü ülkemizdeki burun estetiği ameliyatlarında genel olarak kıkırdak küçültülmekte, burun delikleri de buna göre ayarlanmaktadır. Ancak etnik rinoplastide, bunun tam tersi uygulamalar olabilmektedir.

Burnu daha büyük hale getirmek için kıkırdak transferi yapılabilmektedir. Hastanın kulak bölgesinden alınan kıkırdaklar burna nakledilmekte, kıkırdağın yetersiz kaldığı durumlarda implant (protez) uygulanabilmektedir.

Protezler, insan vücuduna uygun malzemelerden üretilmiştir. Ayrıca burun deliklerini büyütmek gerekebilmektedir. Bu nedenle, uzman hekimin etnik tüm detaylara hakim olması gerekmektedir. Ameliyatın başarısı, hekimin başarısıyla doğru orantılıdır.

Burun Estetiğinde Etnik Kökenin Önemi

Hekimin uzmanlığı kadar, hastanın ne istediğini bilmesi de önemlidir. Örneğin Afrika kökenli bir yüze Kafkas burnu istemek sonuçsuz bir istektir. Çünkü burun tek başına bir organ değildir. Burun estetiği operasyonlarında sadece burnun yapısı değil, diğer organlarla simetrisi de önemlidir. Dolayısıyla hekim, tüm bu detayları gözeterek hastayı yönlendirmelidir.

Toplumsal güzellik algısı, çağlar boyu değişmiştir. Bu nedenle burun estetiğine bir moda gibi bakmak doğru değildir. İstenilen burun yapısının yüz simetrisine uygunluğu en önemli prensip olmalıdır. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bu önemli karar için hekimin uzmanlığına mutlaka güvenilmelidir. Doğru seçimi yapmamak ve bu seçimde ısrarcı olmak hayal kırıklığı ile sonuçlanabilmektedir.

Uzman hekim ile yapılan görüşmede, etnik köken ve beklentiler hakkında açık olunmalıdır. Bu sayede istenilen estetiğe kavuşulabilmektedir. Etnik rinoplastinin incelikleri elbette hekimin bilgi ve tecrübeleri dahilinde şekillenmektedir. Ancak doğru işlemi istemek de hastanın gelecekteki yaşantısına doğrudan etki edecektir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarında etnik kökenin önemi büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir