Hangi Durumlarda Kapalı Rinoplasti Yapılır?

Rinoplasti operasyonları iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Açık ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılan bu ameliyatlar arasından seçim yaparken, doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Öncelikle kapalı teknikle yapılan ameliyatların tamamında atılacak kesiler burun deliklerinin içinde kalır. Yani deliklerin arasındaki yapıda herhangi bir kesi izi görülmez. Bu yüzden kapalı rinoplasti, günümüzde en çok tercih edilen burun operasyonu olarak bilinir. Teoride kapalı rinoplasti daha üstün görünse de her iki tekniği kullanan doktorlar, uygulamalar arasında bir fark olmadığını aktarmaktadır. Fakat, hangi durumlarda kapalı rinoplasti yapılır sorusunun yanıtı, işleme başvuracak hastalar için önemlidir.

Kapalı Burun Ameliyatına Uygun Olan Adaylar

İşlemi gerçekleştirecek olan cerrah, her iki teknik hakkında hastalara bilgi vermektedir. Eğer kapalı rinoplasti tercih edilecekse şu durumların bilinmesinde fayda var;

  • Kapalı burun ameliyatında iyileşme süreci hızlıdır.
  • Daha önce ameliyat yaptırmamış bireyler için kapalı rinoplasti daha uygundur.

Bunlara ek olarak daha önce açık teknikle ameliyat olan hastaların revizyon uygulamalarında açık rinoplasti yaptırması gerekir. Bu nedenle ilk defa burun estetiğine başvuracak olanların yine doktorun paylaşacağı bilgilere göre hareket etmesi önemlidir. Sonuç olarak hangi durumlarda kapalı rinoplasti yapılır sorusunun yanıtı, ameliyata ilk defa başvuran ve ciddi bir sağlık problemi olmayan kişiler için geçerlidir. Ayrıca yaşlı hastalar için güvenli bir operasyon olduğu unutulmamalıdır.

Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiğinde burun içi bölgesine kesi yapılır. Bu sayede burna cerrahi müdahalede bulunulur. Ameliyatın amacı, burnun açısını, boyutunu ve şeklini değiştirerek yüz ile uyum sağlamaktır. Burun içindeki farklı sorunlar nedeniyle ortaya çıkan solunum problemleri de yine kapalı rinoplasti ile tedavi edilir.

Kapalı Rinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Kapalı burun estetiğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Burun ucu estetiği daha iyi bir şekilde tamamlanabilir.
  • Dış bölgede yara izi yoktur.
  • Ameliyattan sonra burun ucu şişliği daha azdır.
  • Yeni görünüme kısa sürede ulaşılabilir.
  • Yaşlı hastalarda güvenle uygulanabilir.

İşlem sırasında sinirsel yapılarda herhangi bir tahribat yaşanmaz. Bu durum iyileşmeyi olumlu yönde etkiler. Ödem oluşumunun daha az olduğu kapalı burun estetiği daha hızlı bir şekilde tamamlanır. En önemli durum ise izsiz bir operasyon olmasıdır. Tendonun sağlam kalmasını sağlayan kapalı rinoplasti sonrasında nazal tip daha yumuşak hale gelmektedir. Sonuç olarak birbirinden farklı avantajları beraberinde getiren kapalı rinoplasti hem yaşlı hastalarda hem de ilk defa burun ameliyatı olmak isteyenlerde başarıyla uygulanabilir.