Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kulaktaki kıkırdakların gevşeyerek kulakların öne doğru durması kepçe kulak olarak adlandırılır. Kişiye herhangi bir sağlık problemi yaşatmaz. Sadece estetik bir sorun olarak karşımıza çıkar. Kulaktaki şekil bozukluğu olarak bilinir ve kepçe kulak ameliyatı bu durumdan kurtulmanın tek yoludur.

Her ne kadar sağlık ile ilgili bir probleme neden olmasa da fiziksel açıdan en çok şikâyet edilen problemlerden biridir. Kulağın şekli, büyüklüğü ve var olan deformasyonun tedavisi için karşımıza kalıcı bir çözüm olarak ameliyat çıkar. Herhangi bir riski olmayan bu sürecin iyileşme süresi de oldukça kısadır. Kemik ve kıkırdak gelişimini tamamlamış her birey rahatlıkla bu operasyonu olabilir. Kulaktaki problemin büyüklüğüne göre 1 ila 2 saat arasında süren bir işlemdir ve genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılır. Kulağın arka veya iç kısmında atılan bir kesi ile kıkırdak doku düzeltilir ve dikiş atılır. Tüm bu süreçler kulağınızdaki probleme, doktorunuzun uzmanlığına ve tekniğine göre değişmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Genel veya lokal anestezi altında yapılan bu estetik işlem sonrası sürecin nasıl işleyeceğini bilmek oldukça önemlidir. Kepçe kulak ameliyatı kesi atılarak yapılan bir işlem olduğundan dolayı ufak dahi olsa cerrahi bir operasyonu barındırır. Bundan dolayı ameliyat sonrasında ufak ağrı ve sızıların olması oldukça doğaldır. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaç ve ağrı kesicileri kullanarak pratik bir şekilde bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında özel bir bant, 1 ila 2 hafta arasında kullanılması gerekir. Bu bant ve bandajların çıkartılmasıyla ameliyat sonucu tam olarak görülebilir. Herhangi bir iz kalma durumu oluşmadığından işlem fark edilmez. Ufak bir şişlik durumu görülebilir fakat kişinin sosyal hayatını olumsuz engellemez. 3 ila 6 ay arasında kulak son halini alır ve bu süreçte herhangi bir komplikasyon görülmez.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner Mi?

Estetik işlemler sonrasında akla takılan birkaç sorudan biri de işlemin etkisi ve eski haline dönüp dönmeyeceğidir. Özellikle kepçe kulak ameliyatı kıkırdak dokuya uygulandığından ötürü işlemin kalıcı olup olmadığı merak konusudur. Kıkırdağın şeklinin düzeltilmesi ve fazla dokunun alınması ile gerçekleşen işlem kalıcıdır ve çok nadir durumlarda kulak eski haline dönmektedir. Kulak gelişimini tamamlamış tüm kişilere kolay bir şekilde uygulanabilir. Oldukça pratik bir cerrahi işlemdir. Kulaklardaki büyüme nedeniyle zamanla farklılık olsa dahi ilk haline dönmez ve revizyon gerektirecek durumlar yaşanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir