Kırık Burun Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yüz bölgesinde en çok görülen kırıklardan biri olan kırık burun tedavi edilmediği takdirde birçok farklı probleme yol açmaktadır. Burun kırılması darbe, kaza ve düşme gibi travmalar sonucunda meydana gelir. Burnun kırılması durumunda tedavi ve tedavi süresi kırığın şiddeti ve boyutuna göre değişebilmektedir. Bu süreçte tedavi yöntemine karar verilir. Kırık burna müdahale edilmediği durumlarda burnun şeklinde kalıcı bozulmalar gözlemlenir ve solunum problemleri meydana gelir. Tedavi edilmediği durumlarda kişide oluşabilecek komplikasyonlar ise şunlardır:

  • Burnun şeklinin kalıcı olarak bozulması,
  • Nefes almada güçlük çekme durumu,
  • Horlama ve uyurken rahatsızlık hissetme,
  • Nefes alamama,
  • Uyku apnesi oluşması,

Gibi problemler tedavinin reddinde oluşur.

Burun Kırığı Tedavisi

Alınan darbenin şekline ve şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemleri değişir. Kırın burun tedavi yöntemleri durumun aciliyetine göre farklılık gösterir. Anında müdahale durumları ya da ilerleyen aşamalarda ameliyat gerekip gerekmediği kırığın şiddeti ve sonuç olarak verdiği hasar ile alakalıdır. Acil müdahale durumlarında ilk müdahale olarak kırılan kemik yerine yerleştirilir ve bölge tampon ile korunur. Alçıya alınarak tedavi sürecine başlanır. Bu süreç içerisinde burun iyileşme göstermezse ameliyat ile kırık onarılır. İlk müdahale burada oldukça önemlidir. Burna kırık sonrası birkaç saat içerisinde ve henüz ödem oluşmadan bir müdahale yapılırsa kolay bir şekilde düzeltme mümkün olmakta ve tedavi oldukça kolaylaşmaktadır. Eğer kırık sonrası tedavi geciktirilirse, burun kırıldığı şekliyle kaynayacak ve ciddi şekil bozukluklarına yol açacaktır. Fakat üzerinden zaman geçen tüm kırıklar ameliyat ile tedavi edilip onarılmaktadır.

Burun Kırığı Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

Burun kırığının şiddet ve boyutunun büyük olması ve zamanında yapılmayan müdahale sonucu ameliyat kaçınılmaz bir olay olarak karşımıza çıkar. İlk müdahalenin birkaç saat içinde yapılması ve kırık kemiğin yerine oturtulup tampon ile desteklenmesi gerekir. Bu süreç sonunda burun iyileşmez ise ameliyat yapılması uygun görülür.

Kırık burun tedavi ve ameliyat sonrasındaki dönem ise dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Doktorunuzun tavsiyesine göre birkaç gece hastanede kalmanız gerekir. İyileşme ise 2 haftalık sürenin sonunda başlar. Bu zaman zarfında soğuk kompres ile süreci daha rahat geçirebilir ve morlukların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Dik bir pozisyonda doktorunuzun önerdiği şekilde uyunması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası iz kalması gibi bir durum mümkün olmamaktadır. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için 3 ile 6 ay arasında bir zamanın geçmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir