Revizyon Rinoplastide Greft Ne İşe Yarar?

Greft, burna şekil vermek ve desteklemek için kıkırdaktan yapılma bir destek elemanıdır. Revizyon rinoplastide greft kullanımı burnun ön kısmını korur. Genellikle burnun merkezindeki septal kıkırdaktan alınan greft yetersiz olduğu durumlarda kaburga ve kulaklardan da alınabilir. Özellikle revizyon operasyonlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun nedeni ilk ameliyat sırasında burundaki doku ve kıkırdağın azalmış olması ve yeni kıkırdak dokulara ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle burnu revizyon sırasında desteklemek adına greft kullanımı yapılmaktadır.

Oldukça yaygın bir estetik müdahalelerden biri olan rinoplasti çeşitli sebeplerle revizyon gerektirebilir. Burun ameliyatı oldukça hassas bir süreçtir ve bu sürecin sonunda burnun arzu edilen şekilde olması oldukça önemlidir. Olmadığı durumlarda revizyon rinoplasti ile burun tekrar bir operasyon ile istenilen şekle getirilir.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği olarak bilinen rinoplasti pek çok farklı sebepten dolayı uygulanır. Estetik kaygılar ile sıklıkla tercih edilen ameliyatlardan biri olan rinoplasti işleminde bir revizyondan bahsedebilmemiz için bu işlemin 2 veya daha fazla kez tekrarlanması gereklidir. Revizyon ameliyatları genellikle ciddi bir problem yoksa doktorlar tarafından yapılmak istenmez. Çünkü riskli bulunur. Fakat kişinin estetik açıdan burnunda problem görmesi ya da ameliyat sonrası herhangi bir darbe alması sonucunda tekrar ameliyata ihtiyaç duyabilir. Revizyon rinoplasti ameliyatında hem görüntü hem sağlık problemleri tamamen ortadan kaldırılması amaçlanır. Revizyonla beraber burnun içerisinde bulunan kemikler ve yumuşak dokular tekrar bir cerrahi müdahale ile şekillendirilir. Revizyon rinoplastide greft bu aşamada burnun ön ve sırt kısmı şekillendirilirken destek olmasını sağlar. Greft ihtiyacı olup olmayacağı ameliyat öncesinde belirlenir ve muhtemel greft bölgelerinde doku alınarak operasyon esnasında kullanılır.

Revizyon Rinoplastide Greft Nereden Alınır?

Rinoplastiyi burun bölgesinin kemik ve kıkırdak yapısının değiştirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Burun kemeri, burun ucu ve kanadı gibi bölgeleri cerrahi operasyonlar ile değiştirip yüze uygun bir hale getirme işlemidir. Revizyon durumları ise genellikle ilk ameliyat sırasında çözülemeyen problemlerin çözümü için yapılan ikinci bir işlemdir. Bu noktada ameliyat esnasında kullanılacak kıkırdak ve dokulara ihtiyaç vardır. Bu doku ve kıkırdak desteği ise greft alımı ile gerçekleşir. Özellikle revizyon rinoplastide greft ihtiyacı olmaktadır. İlk ameliyat esnasında burundaki kıkırdak doku kullanılmış olmakta ve revizyon için kullanılacak başka bir doku gerekmektedir. Bu durumda burnun merkezinde kıkırdak doku olmadığı ve bulunamadığı takdirde kaburga ve kulak kıkırdağından faydalanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir