Rinoplastide Estetik Kaygılar ve Çözüm Önerileri

Burnunuzda beğenmediğiniz herhangi bir noktaya doktor kontrolünde müdahale etmek için kulak burun boğaz hekimlerine başvurabilirsiniz. Rinoplastide estetik kaygılar ve çözüm önerileri de bu cerrahi dalının ilgilendiği bir alandır.  

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti ya da diğer adıyla burun estetiği burnun şeklinin değişmesiyle ilgili cerrahi bir işlemdir. Rinoplastide estetik kaygılar ya da burunda kırılma, yaralanmaya bağlı deformasyonları iyileştirme amacı görülür. Nefes almaya engel olan burun kemiğinde eğrilik, büyüklük gibi sorunlar da bu işlemle çözülebilir.

Vücudunuzda en çok göze çarpan yer yüzünüz olduğu için buradaki şekil bozuklukları sizi rahatsız edebilir. Burnunuzun yüz şeklinize göre büyük, kemerli, yamuk olması özgüveninizi zedeliyorsa rinoplasti ile bu kaygılardan kurtulmanız mümkündür.

Şekil bozukluğuyla ilgili bir sıkıntınız yoksa fakat nefes almada zorluk yaşıyor ya da burnunuzda kırıklara, ezilmelere bağlı acı hissediyorsanız da rinoplastiye başvurabilirsiniz. Tıp alanındaki gelişmeler ile estetik ameliyatlar çok daha kolay ve zahmetsiz hale gelmiştir. 

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Doktorunuz şikayetlerinizi dinleyip gerekli muayeneleri yaptıktan sonra uygulayacağı tedavi ve yönteme karar verir. Burnumuzdaki kıkırdak ve  kemik yeniden şekillendirilerek  tamamen değişik bir görünüm sağlanabilir. Burnun yeni şekli belirlenirken doktor, yüzünüzdeki diğer detaylara da dikkat eder. Yüzünüzün geri kalanına zarar vermeyecek, sizin için özel bir tedavi programı oluşturulur. Önceden yapılan fotoğraf ve çizim çalışmaları ile ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olacağınızı görmüş olursunuz.

Rinoplastide çözüm önerileri sağlığınızı ya da estetik görünümünüzü korumak üzerinedir. Fakat bu operasyonun da tüm cerrahi işlemler gibi birtakım riskleri bulunmaktadır. Sonrasında nefes almada zorluk, acı, ağrı, yara izi gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bunların bir kısmı kendiliğinden zaman içinde kaybolurken bir kısmı tekrar cerrahi işlem gerektirebilir. Rinoplasti öncesi dikkat etmeniz gerekenler ve alacağınız önlemler doktorunuz tarafından size bildirilecektir. 

Rinoplasti Sonrası

Burun ameliyatından sonra iç ve dış pansumanlar bir süre daha sabit kalmalıdır. Ameliyattan sonraki gün burun ve çevresinde şişme, kanama, morarma gibi belirtilerle karşılaşırsınız. Bunları en az seviyeye indirmek için başınızı yüksekte tutacak bir yastık kullanabilirsiniz. Ayrıca burun direkt gözleri etkileyeceği için gözlerde şişme, kapanma ve göz altlarında morarma görülür. Bu bölgeye günün büyük bir kısmında buz kompresi yapmanız gerektiğini doktorunuz söyleyecektir. 

Rinoplastide estetik kaygılar ve çözüm önerileri kapsamında gerçekleşen ameliyattan sonra dikkatli olmanız burun sağlığınız için çok önemlidir. Burnunuzu çarpma, vurma gibi risklerden korumalı, koşu ve spor gibi yorucu faaliyetlerden bir süre uzak durmalısınız. Gözlük, maske gibi burnunuza baskı uygulayacak aksesuarları da bir süre takmamanız gerekir. Burnunuzdaki şişlik yaklaşık bir kaç ay içinde normale döner ve yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir